Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Policja ustaliła rolnika, który wytruł tysiące pszczół pod Wągrowcem

Zdjęcie aktualności Policja ustaliła rolnika, który wytruł tysiące pszczół pod Wągrowcem fot. WRFM

Straty na blisko 60 tysięcy złotych spowodował jeden z rolników z gminy Wągrowiec. Poprzez stosowanie chemicznych oprysków w trakcie dnia uśmiercił tysiące pszczół z 85 uli, które znajdowały się w okolicach Wiatrowa, Czekanowa i Łęgowa. Do zdarzenia tego doszło w ubiegłym roku pod koniec maja. Pół roku trwało ustalanie winnego. Jednak o finale sprawy, dopiero teraz informuje wągrowiecka policja.

„Działania śledczych doprowadziły do ustalenia osoby, która w tym czasie prowadziła opryski na polach. Pobrane i przekazane do badań próbki z poszczególnych uli potwierdziły obecność środków chemicznych stosowanych przez rolnika. Pochodzący z Łęgowa mężczyzna usłyszał zarzuty spowodowania zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach. W styczniu br. akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu” – informują policjanci z Wągrowca.

Jeżeli sąd zdecyduje, że działanie rolnika było nieumyślne, to grozi mu do 2 lat więzienia. W przeciwnym razie kara może wzrosnąć do 5 lat. Ponadto właściciele pasiek, w których otruto pszczoły będą domagali się zadośćuczynienia za poniesione straty.

(Maciej Januchowski)