Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Pomniki wychwalające Armię Czerwoną zburzono m.in. pod Złotowem

Zdjęcie aktualności Pomniki wychwalające Armię Czerwoną zburzono m.in. pod Złotowem fot. IPN

Dwa pomniki Armii Czerwonej zostały zburzone w środę w Wielkopolsce. Jeden z nich znajdował się w regionie w Międzybłociu w gminie Złotów. Pomnik ten znalazł się na liście Instytutu Pamięci Narodowej, na której znajdują się pamiątki po radzieckiej armii, a które powinny już dawno zniknąć z polskiego krajobrazu zgodnie z zapisami "ustawy dekomunizacyjnej".

– Niesprawiedliwością wobec ofiar, gwałtem na historii i prawdzie historycznej, na przyzwoitości jest stawianie na cokołach tych, którzy niewolili wolne, niepodległe państwa, tych, którzy zadawali ból i cierpienie kobietom i dzieciom. Tych, którzy dzisiaj stają się wzorem dla ludobójców XXI wieku – mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki podczas demontażu pomnika czerwonoarmisty w Siedlcu.

Wzmożone zainteresowanie pozostałościami po Armii Czerwonej ma związek z bestialstwem Rosji i jej żołnierzy, którzy napadli Ukrainę. Szefowie IPN-u wskazują na tą samą retorykę Putina, jaką stosowano kiedy radzieckie wojska wchodziły do Polski. Wtedy i teraz działania w Polsce i Ukrainie nazywane są "wyzwoleńczymi". Pomnik pod Złotowem poświęcony był 9 żołnierzom Armii Czerwonej i 99 oficerom I Armii Wojska Polskiego. Dlatego, by uczcić pamięć polskich żołnierzy, Instytut Pamięci Narodowej zamierza pomóc samorządowi lokalnemu w stworzeniu nowego monumentu. Zainteresowanie musi wyrazić gmina Złotów.

(Maciej Januchowski)