Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Ponad 100 żołnierzy WOT złożyło przysięgę w Pile

Zdjęcie aktualności Ponad 100 żołnierzy WOT złożyło przysięgę w Pile fot.12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Technik weterynarii, trenerka fitness, uczniowie i studenci wypowiedzieli słowa roty przysięgi na Placu Staszica w Pile. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej wzbogaciła się o ponad 100 nowych żołnierzy. Tym razem za przebieg szkolenia odpowiadał 122. batalion lekkiej piechoty w Dolaszewie.

Nowo wcieleni terytorialsi zostali przeszkolenie w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Po przysiędze, żołnierze trafią do swoich macierzystych batalionów. Czekają ich tam obowiązkowe szkolenia rotacyjne, które odbywają się głównie w dni wolne. By stać się w pełni gotowym bojowo, żołnierz OT szkoli się trzy lata.

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy blisko 2500 żołnierzy. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie i lubuskie. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty: w Dolaszewie, Śremie, Lesznie, Skwierzynie i w Krośnie Odrzańskim.

(opr. M. Januchowski, żródło: 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej)