Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Powiat obornicki w czerwonej, a wągrowiecki żółtej strefie ASF. Tak zadecydowała Komisja Europejska

Zdjęcie aktualności Powiat obornicki w czerwonej, a wągrowiecki żółtej strefie ASF. Tak zadecydowała Komisja Europejska fot. WRFM

Rolnicy z powiatu obornickiego muszą liczyć się z ograniczeniami związanymi z hodowlą trzody chlewnej. Powiat ten został uznany przez Komisję Europejską jako czerwona strefa Afrykańskiego Pomoru Świń. To oznacza wprowadzenie najsurowszych restrykcji. Ponadto częściowo włączono do czerwonej strefy miejscowości z gminy Murowana Goślina, Szamotuły czy Rokietnica. Wśród restrykcji są m.in. Obowiązkowe badania świń przez urzędowego lekarza weterynarii oraz pozwolenia na przewóz trzody do rzeźni czy pomiędzy gospodarstwami. To wewnątrz strefy. Poza nią świnie muszą przebywać w gospodarstwie 30 dni bezpośrednio przed przemieszczeniem lub od urodzenia, a także posiadać swiadectwo zdrowia wystawione przez urzędowago lekarza weterynarii. To tylko nieliczne z ograniczeń.

Z kolei powiat wągrowiecki i gminy Budzyń, Kiszkowo czy Kłecka znalazły się w żółtej strefie. W niej oraz poza jej obszarem w granicach Polski przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia, wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii. Wywóz poza żółta strefę wiąże się ze spełnieniem tych samych wymagań, co w strefie czerwonej.

(Maciej Januchowski)