Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Praca w innym mieście? Sprawdź oferty z Piły

Zdjęcie aktualności Praca w innym mieście? Sprawdź oferty z Piły fot. materiały prasowe

Piła jest miastem powiatowym położonym w województwie Wielkopolskim – ważnym ośrodkiem lokalnej turystyki, a także pracodawcą dla wielu miejscowości ościennych. Sprawdziliśmy, ile można zarobić w Pile i czy warto dojeżdżać do pracy do Piły z Wągrowca.

 

Czy łatwo dostać dobrą pracę w Pile?

Oferty pracy z Piły na Gowork.pl wyraźnie pokazują, kogo najczęściej szukają pracodawcy. Warto śledzić na bieżąco ten i inne portale z ofertami pracy, bo nowe ogłoszenia pojawiają się nawet codziennie.

Ciekawie prezentuje się sytuacja z pracą w Pile przedstawiona przez Barometr Zawodów. Wynika z niej niezbicie, że grupa zawodów, których przedstawicieli brakuje, jest dość różnorodna. Na tej liście znajduje się między innymi tapicer – zawód, który trudno nazwać bardzo poszukiwanym w innych regionach kraju. Jeśli więc w okolicach Piły (Chodzieży, Wałczu, Wągrowcu, Jastrowiu, Złotowie) mieszkają tapicerzy, mogą w ciemno udać się do miasta powiatowego.

W tych zawodach w Pile najszybciej znajdziesz zatrudnienie

Jeśli chodzi o inne zawody, których przedstawiciele są bardzo poszukiwani w Pile, to tu raczej nie ma niespodzianek. Sytuacja w Wielkopolsce jest dość zbieżna z problemami kadrowymi w całym kraju.

W Pile poszukuje się przede wszystkim:

– lekarzy, pielęgniarek i położnych – o brakach kadrowych w branży medycznej mówi się już od długiego czasu, niestety kolejne roczniki absolwentów nie są w stanie zapełnić luki na rynku pracy,

– nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu – problem narasta z roku na rok, w Pile nauczyciele przedmiotów zawodowych mogą zatrudnić się od ręki, dodatkowo negocjując swoje wynagrodzenia,

– samodzielnych księgowych – w grę wchodzi zarówno praca na pełen etat, jak i praca w systemie B2B. Możliwe jest świadczenie pracy zdalnie,

– grafików komputerowych – podobnie jak w przypadku księgowych mogą oni pracować zdalnie,

– kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych – branża spedycyjna w całej Polsce boryka się ze sporymi brakami kadrowymi, które bardzo zwiększyły się po rozpoczęciu wojny w Ukrainie i odpływie pracowników zza wschodniej granicy.

W nieco mniejszym stopniu – i to akurat może być zaskoczeniem – poszukuje się w Pile budowlańców. Mowa zarówno o pracownikach ogólnobudowlanych, zatrudnianych do prostych prac fizycznych, jak i technikach wyspecjalizowanych w danym kierunku oraz inżynierach budownictwa. Niemniej statystyki pokazują, że są oni poszukiwani rzadziej, niż lekarze i nauczyciele. Podobnie rzecz ma się z opiekunami osób starszych oraz małych dzieci.

Kto nie znajdzie zatrudnienia w Pile?

Zawody, na które w Pile nie ma zapotrzebowania, można wymienić na palcach jednej ręki. Dokładnie są takie dwa: ekonomista i pocztowiec. Przy czym w przypadku tych ostatnich nie należy myśleć o listonoszach, których akurat w Pile brakuje. Podobnie chętnie prywatne firmy kurierskie zatrudniają dostawców paczek i przesyłek.

Zarobki w Pile – czy opłaca dojeżdżać do Piły z Wągrowca?

Odległość między Piłą i Wągrowcem to blisko 60 km. Dojazd własnym autem i drogą krajową nr 11 zajmuje blisko godzinę, co trzeba uznać za niewiele. Jeśli ktoś ma taką możliwość i uda mu się znaleźć intratne stanowisko w Pile, to dojazd z Wągrowca jak najbardziej będzie opłacalny.

Gorzej przedstawia się sytuacja osób, które chciałyby dojeżdżać z Wągrowca do Piły pociągiem. Mimo stosunkowo niedużej odległości między tymi dwoma miastami komunikacja kolejowa jest bardzo zła. Nie ma bezpośredniej trasy torowej między Piłą i Wągrowcem. Konieczna jest podróż z przesiadką w Poznaniu. Pokonanie całej trasy zajmuje ponad trzy godziny w jedną stronę, więc jest całkowicie nieopłacalne z punktu widzenia osoby, która chciałaby dojeżdżać do pracy z Wągrowca do Piły pociągiem.

Jeśli chodzi o średnie zarobki w Pile i Wągrowcu, to dysproporcje są dość znaczne i to mimo tego, iż bezrobocie w Wągrowcu jest o dwie dziesiąte punktu procentowego niższe niż w Pile.

Praca w mieście Piła jest wyceniana średnio na niespełna 5400 zł brutto, co daje około 3900 zł netto na rękę. W Wągrowcu średnie zarobki w 2021 roku wynosiły około 4900 zł brutto, co na rękę dawało około 3600 zł.

Trzeba jednak pamiętać, że te 300 zł netto różnicy dotyczy średnich wyliczeń. Osoby pracujące na stanowiskach kierowniczych i menedżerskich z reguły zarabiają dużo więcej i im z pewnością opłaca się dojeżdżać do pracy w Pile z Wągrowca. Na podobnie wysokie zarobki mogą liczyć przedstawiciele branży IT, finansiści i księgowe. Dla nich oferty pracy z Piły są bardzo lukratywne.

Natomiast o dojazdach raczej powinny zapomnieć osoby pracujące w słabo opłacanych zawodach: kelner, sprzedawca, pokojowa, pracownik produkcyjny itp. W ich przypadku dojazdy do pracy w Pile mają sens tylko wówczas, gdy nie są w stanie znaleźć zatrudnienia w rodzinnym Wągrowcu. W takim przypadku praca, jaką zaoferuje im Piła, będzie dobrą alternatywą dla bezrobocia.

(materiał partnera)