Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Pracownicy i podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Wapna nie chcą opuszczać swoje siedziby

Zdjęcie aktualności Pracownicy i podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Wapna nie chcą opuszczać swoje siedziby fot. WRFM

Ze względu na pokopalniane zagrożenie przedszkole w gminie Wapno prawdopodobnie zostanie przeniesione do pomieszczeń dotychczas zajmowanych przez pensjonariuszy i kadrę Warsztatów Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II. Wójt Maciej Kędzierski już zapowiedział, że takie rozwiązanie zarekomenduje radnym. Tego rodzaju decyzję wymusza na samorządowcach pismo wojewody wielkopolskiego.


Kierownik warsztatów Barbara Senger została o tym poinformowana kilka dni temu. Ani ona, ani jej podopieczni, a także instruktorzy nie są z tego powodu szczęśliwi. Wręcz demonstrują oburzenie. Pensjonariusze tracą swoje miejsce na ziemi. Kadra być może pracę.Rada gminy nie podjęła jeszcze decyzji, ale to wydaje się być formalnością.


Pracownicy apelowali do prezydenta, marszałka i wojewody wielkopolskiego. Są bardzo zniesmaczeni odmownymi decyzjami. Dali temu wyraz oplakatowując ogrodzenie placówki.


Ze strony wapieńskich samorządowców padła propozycja przeniesienia warsztatów do świetlicy wiejskiej w Ruścu. Nie wiąże się jednak z jakąkolwiek pomocą finansową. Zaadoptowanie każdego innego budynku do potrzeb niepełnosprawnych musiałoby w całości wziąć na swoje barki Wielkopolskie Stowarzyszenie Na Rzecz Chorych, Niepełnosprawnych i Ich Rodzin „Rehabilitacja” im. Karola Marcinkowskiego w Wągrowcu.


Istnieje także opcja przeniesienia placówki poza teren gminy Wapno. W grę wchodzi gmina Damasławek, gdyż stamtąd na zajęcia warsztatowe dojeżdża 12 pensjonariuszy. Z gminy Gołańcz dowożonych jest jedenaście osób, więc może tam? Prowadzone są wstępne rozmowy.

(Cezary Kucharski)