Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Prezydent Polski weźmie udział w głównych uroczystościach związanych z wybuchem Powstania Wielkopolskiego

Zdjęcie aktualności Prezydent Polski weźmie udział w głównych uroczystościach związanych z wybuchem Powstania Wielkopolskiego fot. WUW Poznań

Dziś Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to, mające upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918-19 zostało ustanowione w tym roku. Jest to święto państwowe, jednak nie wolne od pracy. W regionie zaplanowano wiele inicjatyw, które mają być uczczeniem 103. rocznicy wybuchu powstania.

Główne obchody odbędą się jednak w Poznaniu. Tam dziś przebywał będzie m.in. Prezydent Andrzej Duda. Obchody, w których uczestniczyć będzie Głowa Państwa rozpoczną się o godzinie 16.30 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Ponieważ trwająca epidemia nie pozwala na wspólne spotkanie Wielkopolan przy pomniku, uroczystość będzie można śledzić online za pośrednictwem strony www.27grudnia.pl poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu. Streaming rozpocznie się o godz. 16.20.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

(Maciej Januchowski)