Skala zniszczeń na południu Polski, które wyrządziła powódź jest ogromna. Wiele osób straciło dorobek życia. Nie mają nic, poza tym co udało im się zabrać w ostatniej chwili przed ewakuacją. Często jest to jedna torba z ubraniami.
Ochotnicze Straże Pożarne w regionie rozpoczęły zbiórki darów dla poszkodowanych w powodzi.
Suchy prowiant, baterie, kalosze, wodę, koce czy śpiwory zbierają codziennie do odwołania w godzinach 17.00 - 22.00 strażacy z OSP Strzyżewo Smykowe. Podobną zbiórkę prowadzi Ochotnicza Straż Pożarna w Lednogórze w godzinach 17.00 - 19.00.
W Wągrowcu zbiórkę niezbędnych artykułów prowadzi Stowarzyszenie Charytatywne ASK dobro. Dary można dostarczać do siedziby organizacji przy ulicy Wegnera 2A/7. Organizacja oferuje również pomoc z odbiorze darów. Jest to możliwe po wcześniejszym kontakcie telefonicznym - 511775982.
Miasto i gmina Wagrowiec prowadzą wspólną zbiórkę dla poszkodowanych mieszkańców gminy Głuchołazy. Potrzebne są: suchy prowiant i trwała żywność, środki czystości i higieny osobistej, chemia gospodarca taka jak: proszki i płyny do prania, płyny do dezynfekcji, kalosze oraz wiadra i łopaty. Zbiórka potrwa do czwartku. Dary można przynosić do Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu w godzinach 9.00 – 20.00, świetlic wiejskich w poszczególnych miejscowościach gminy Wągrowiec oraz remiz strażackich w Łeknie, Ochodzy i Runowie w godzinach 18.00 - 20.00.
OSP Wągrowiec w środę i czwartek w godzinach 16.00 - 19.00 przyjmuje dary dla powodzian w swojej siedzibie przy ulicy Powstańców Wielkopolskich 31A. Szczegółowa lista artykułów jaka jest przyjmowana znajduje się TUTAJ.
Wodę, konserwy, chemię gospodarczą, ubrania dla dzieci i dorosłych, karmę dla zwierząt i inne niezbędę rzeczy do sprzątania skutków powodzi zbierają kibice Nielby Wągrowiec. Więcej informacji TUTAJ.
Zbiórkę dla mieszkańców Stronia Śląskiego prowadzą na terenie Wągrowca również członkowie FC Wągrowiec, czyli kibice Lecha Poznań. Dary można przynosić do Salonu Meblowego ASCO przy ulicy Janowieckiej 94. Potrzebne są łopaty, grabie, worki na śmieci, jedzenie z długim terminem ważności, woda butelkowana, chemia domowa, środki czystości, rękawice budowlane, latarki. Zbiórka trwa do piątku. Rzeczy można dostarczać w godzinach 9.00 - 17.00.
OSP Popowo Kościelne zbiera dla powiodzian dary w formie wody pitnej w butelkach minimum 1 litr, żywnosć z długim terminem przydatności, koce, śpiwory, ręczniki, jednorazowe materiały (papierowe), środki do dezynfekcji pomieszczeń i higieny osobistej, a także worki na śmieci. Artykuły można dostarczać do remizy w godzinach 17.00 - 20.00.
17 i 18 września OSP w Mieścisku prowadzi zbiórke darów dla powodzian. Wśród przyjmowanych artykułów są woda, żywność z długim terminem przydatności, koce, śpiwory, ręczniki, środki higieniczne czy baterie i latarki.
Druhowie ochotnicy ze Skoków również ogłosili zbiórkę darów. Produkty należy dostarczać do remizy przy ulicy Parkowej 3. Zbierane są minimum litrowe butelki wody pitnej, koce, śpiwory, ręczniki, żywność z długim terminem przydatności, środki czystości. Dary można przynosić w godzinach 17.00 - 20.00. Zbiórka prowadzona jest od teraz do odwołania.
Również Miasto i Gmina Gołańcz organizuje zbiórkę darów. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00 można dostarczać m.in. wodę butelskowaną, środki higieny osobistej, chemię gospodarczą, worki na śmieci oraz żywnośc z długim terminem ważności do Gołanieckiego Ośrodka Kultury.
Na terenie gminy Janowiec Wielkopolski jest kilka takich punktów. OSP Janowiec Wielkopolski w poniedziałek i wtorek od 16:00 do 19:00 w swojej remizie zbiera żywność suchą oraz tą z długim terminem ważności, wodę pitną, środki czystości i higieny osobistej, koce, baterie, powerbanki, latarki czy karmę dla zwierząt. Szkoła Podstawowa w Żernikach we wtorek od 7:00 do 16:00 zbiera środki czystości, zgrzewki wody i konserwy. OSP Świątkowo we współpracy z lokalną Szkołą Podstawową oraz ze sklepem Państwa Skibińskich do środy zbierają środki czystości, chemię domową, sprzęty do mycia oraz czyszczenia, produkty spożywcze o długim terminie ważności, sprzęty i materiały budowlane, wodę w butelkach i karmę dla zwierząt. W środę na rynku w Janowcu Wielkopolskim Elżbieta Kosicka w godzinach 10:00-13:00 prowadziła będzie zbiórkę kocy, wody, środków higienicznych i środków czystości.
Ochotnicza Straż Pożarna z Szubina poza podstawowymi artykułami zbiera również sprzęt i materiały budowlane. Dary można przynosić od poniedziałku do piątku w godzinach 17.00 - 19.00 do remizy OSP przy ulicy Paderewskiego 12. Ponadto w środę w godzinach 09:00 – 16:00 strażacy będą również czekać na parkingu przy banku przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.
Ochotnicza Straż Pożarna ze Żnina także prowadzi zbiórkę. Dary można przynosić do remizy mieszczącej się przy ulicy Spokojnej 24. Zbiórka prowadzona jkest do czwartku w godzinach 17.00 - 19.00.
Od wtorku OSP Mnichowo w godzinach 17.00 - 21.00 zbierać będzie m.in. wodę, żywność z długim terminem przydatności, kalosze, łopaty, baterie, koce środki higieniczne czy karmę dla zwierząt. Jednostka nie będzie przyjmowała ubrań.
Również we wtorek ale w godzinach 18.30 - 20.00 zbierane będą niezbędne artykuły w remizie OSP Kwieciszewo. Można będzie dostarczyć wodę, żywność z długim terminem przydatności, karmę suchą dla zwierząt, środki higieniczne i chemię gospodarczą, wentylatory, osuszacze, pochłaniacze wilgoci oraz powerbanki i baterie. Jednostka prosi o nie dostarczanie odzieży, gdyż nie będzie jej odbierała.
Ponadto w pomoc powodzianom włącza się Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Mówiła Lucyna Muniak, asystentka dyrektora gnieźnieńskiego Caritasu.
Organizacja prowadzi zbiórkę artykułów chemicznych czy sprzętu, ale tylko w ilościach hurtowych od firm.
W Gnieźnie dary można dostarczać do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Codziennie w godzinach 10.00 - 18.00 można przynosić m.in. środki czystości, żywność z długim terminem ważności, wodę butelkowaną, karmę dla zwierząt czy łopaty.
Od wtorku do soboty w godzinach 16.00 - 18.00 dary można dostarczać do siedziby Stowarzyszenia Ziemia Gnieźnieńska. Organizacja przyjmuje wodę w butelkach, żywnosc z długim terminem przydatności, środki czystości oraz higieny osobistej.
Gmina Chodzież organizuje pomoc dla mieszkańców partnerskiego miasta Stronie Śląskie. Miejscowość została zniszczona niemal doszczętnie przez wodę. Stronie Śląskie została zalane po tym jak pękła tama na rzece Morawce. Punkty zbiórek znajdują się w Urzędzie Gminy w Chodzieży oraz Szkołach Podstawowych w Strzelcach, Zacharzynie, Oleśnicy i Stróżewie. Zbierana jest żywność, karma dla zwierząt, środki czystości, koce, ręczniki i pościele a także środki opatrunkowe.
W Obornikach punkty zbiórek zostały utworzone w starostwie powiatowym w godzinach 8.00 - 19.00, w urzędzie miejskim od 8.00 do 20.00, przy każdej szkole miejskiej i wiejskiej. Ponadto w Rogoźnie przy remizie OSP od 18.00 do 20.00, Dąbrówce Leśnej w świetlicy wiejskiej od 16.00 do 18.00 oraz Ryczywole w GOK-u od 8.00 do 16.00.
Koło Gospodyń Wiejskich i Sympatyków Łąkiego organizuje zbiórkę produktów dla wsi Pokrzywna w gminie Głuchołazy. Przyjmowana jest woda w bańskach po 5 litrów, środki czystości, sucha żywnosć i w puszkach, karma dla zwierząt oraz bateie, ładowarki i naładowane powerbanki. Na miejscu można też przekazac pieniądze na zakup agregatu dla wsi. Zbiórka odbywa się w poniedziałek i wtorek (16 i 17.09) w godzinach 18.30 - 20.00 w tamtejszej świetlicy wiejskiej.
OSP w Strzelnie organizuje w środę i czwartek (18 i 19.09) zbiórkę darów dla powodzian. Przyjmowane będą: woda pitna, ręczniki, papier toaletowy, przybory toaletowe, koce, poduszki, latarki, pampersy i suchy prowiant. Każdego dnia od godziny 10.00 przy remizie bedzie stała przyczepka na dary od lokalnej społeczności.