Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Rościsław, tak nazywa się pisklę żurawia zaobrączokowane przez Zespół Obrączkarski z Rościnna

Zdjęcie aktualności Rościsław, tak nazywa się pisklę żurawia zaobrączokowane przez Zespół Obrączkarski z Rościnna fot Franciszek Szklennik

Pilotażowy program obrączkowania żurawi kolorowymi, archanumerycznymi obrączkami, ruszył w Polsce w 2014 roku. Zespół Obrączkarski Rościnno, gm. Skoki, jako pierwszy zajął się tym tematem. Zespół działa już od 2006 roku, i na tę chwilę zaobrączkował już ponad 300 ptaków na terenie powiatu wągrowieckiego. W tym roku członkowie zespołu podjęli decyzję, by zaobrączkować pisklę żurawia, który wyklułby się w gnieździe niedaleko Jeziora Rościńskiego. Ptak założoną miałby tradycjną obrączkę z numerem i elektroniczny loger. Przy okazji nadano mu imię Rościsław, gdyż rodzi to skojarzenia z Rościnnem.

Mówił Hubert Czarnecki, kierownik Zespołu Obrączkarskiego Rościnno, jednocześnie sołtys wsi.

Loger jest dość kosztownym urządzeniem, więc zwrócono się z pomysłem do burmistrza Skoków, Tadeusza Kłosa oraz wójta Gminy Wągrowiec, Przemysława Majchrzaka, u których uzyskano pozytywną odpowiedź. Warto dodać, że loger zaopatrzony jest w baterię słoneczną. Poszukiwania gniazda zakończyły się sukcesem, choc nie bez problemów. Zespół Obrączkarski musiał uczynić ok. 20 podejść, by ptaka złapać. O świcie, 5 czerwca, dorosłe żurawie z pisklęciem zostały odnalezione na polu przylegającym do parku Archidiecezjalnego Domu Rekolekcyjnego w Rościnnie, a Rościsław został szczęśliwie zaobrączkowany. Należy dodać, że obrączki zostają z ptakiem do końca jego życia i w żaden sposób nie przeszkadzają w jego codzienności.

(Alicja Tylkowska)