Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Są zastrzeżenia do uchwały, ale wągrowiecki program wymiany starych kotłów ruszył

Zdjęcie aktualności Są zastrzeżenia do uchwały, ale wągrowiecki program wymiany starych kotłów ruszył fot. pixabay

Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu po raz kolejny ma zastrzeżenia do uchwały podjętej przez wągrowieckich radnych dotyczącej dofinansowania wymiany pieców centralnego ogrzewania. Częściowo ją uchyliła ją w czterech punktach. Okazały się wadliwe pod względem prawnym. Decyzja kolegium RIO ukazała się w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Mówił Maciej Strzelecki, specjalista ds. ochrony środowiska.

Jako, że tym razem uchwała jest tylko częściowo nieważna to program może ruszyć. Na stronie internetowej wagrowiec.eu opublikowano informację o rozpoczęciu naboru wniosków z możliwością pobrania odpowiedniej dokumentacji. Kilka wniosków już wpłynęło.


Zainteresowani mieszkańcy mogą dostać 50 procentowy zwrot kosztów poniesionych na wymianę pieca jednak nie więcej niż pięć tysięcy złotych. Kosztuje on do 10 tysięcy. Program jest pilotażowy, a pula środków ograniczona. Kto złoży kompletny wniosek najszybciej dostanie finansowe wsparcie. Poza dotacją miejską można indywidualnie składać wnioski o dofinansowanie z programu rządowego „Czyste powietrze”.


Przypomnijmy, że w lutym bieżącego roku samorządowcy z Wągrowca oświadczyli, że chcą dofinansować mieszkańcom wymianę pieców centralnego ogrzewania na bardziej ekologiczne. Radni przeznaczali na ten cel sto tysięcy złotych w skali roku. Na początku kwietnia izba obrachunkowa uznała uchwałę za całkowicie nieważną między innymi z powodu wykluczenia z dofinansowania wspólnot mieszkaniowych, przedsiębiorców oraz osób prawnych. Zarzutów było jednak dużo więcej. W kwietniu podczas zdalnie przeprowadzonej sesji rajcy jednogłośnie przyjęli kolejną uchwałę w tej sprawie. Na szczęście jak się okazało tylko częściowo wadliwą, więc będzie realizowana.

(Cezary Kucharski)