Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Sąd w Obornikach umorzył postępowanie karne wobec trzech oskarżonych ws. tzw. zamku w Stobnicy

Zdjęcie aktualności Sąd w Obornikach umorzył postępowanie karne wobec trzech oskarżonych ws. tzw. zamku w Stobnicy fot. archiwum WRFM

Sąd Rejonowy w Obornikach umorzył postępowanie w sprawie trzech z sześciu oskarżonych ws. budowy tzw. zamku w Stobnicy. Decyzja ta dotyczy Pawła N., Dymitra N., oraz Waldemara S.

Dymitr N. Oskarżony był o realizowanie wbrew zakazowi inwestycji budowlanej na Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków w ramach sieci Natura 2000. Prokurator oskarżył Pawła N. o popełnienie dwóch przestępstw, tj. użycia poświadczającego nieprawdę dokumentu, wykazując nierzetelne dane dotyczące powierzchni planowanej do przekształcenia w związku z realizacją przedsięwzięcia budowlanego poprzez zaniżenie wielkości powierzchni terenu oraz złożenia fałszywego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością" – tłumaczył Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak.

Paweł N. został także oskarżony o prowadzenie działalności zagrażającej środowisku. Według prokuratury, Waldemar S. jako architekt i główny projektant, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poświadczył nieprawdę w dokumencie poprzez podanie nierzetelnych danych dotyczących wielkości powierzchni planowanej do przekształcenia i udzielił w ten sposób pomocy Pawłowi N. do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa.

Wnioski o umorzenie postępowania złożyli także pozostali oskarżeni w tej sprawie. Są to Iwona P., która pełniła funkcję inspektora nadzoru budowlanego w Obornikach, Marek J. i Bernadeta G. – pracownicy Wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie Powiatowym w Obornikach. Wnioski tej trójki zostały złożone dopiero w trakcie poniedziałkowego posiedzenia. Z uwagi na to sąd wyłączył ich sprawę. Ich wnioski będą rozpatrywane w trakcie odrębnego posiedzenia.

Poniedziałkowe postanowienie sądu nie jest prawomocne.

(opr. M. Januchowski)