Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Sąd w Wągrowcu uchylił decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie danych mieszkańców Margonina

Zdjęcie aktualności Sąd w Wągrowcu uchylił decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie danych mieszkańców Margonina fot. WRFM

Sąd w Wągrowcu uchylił decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie danych mieszkańców Margonina. Zawiadomienie takie w połowie czerwca w prokuraturze złożyła Sieć Obywatelska WatchDog.

Postanowienie dotyczące burmistrza Margonina zostało wydane w ubiegłym tygodniu. Wskazano brak podstawy prawnej, która umożliwiałyby przekazanie danych wyborców Poczcie Polskiej. Kiedy to nastapiło w przypadku Janusza Piechockiego, nie obowiązywały jeszcze zaproponowane przez rząd przepisy.  Podobnie jak wcześniej sąd wskazał artykuł 7 Konstytucji. Sąd rozważył również czy Burmistrz Miasta i Gminy Margonin, który przekazał dane, mógł działać nieumyślnie. Na gruncie art.107 ust.2 ustawy o ochronie danych osobowych, jest to niemożliwe, ponieważ przestępstwo z tego artykułu można popełnić wyłącznie umyślnie.

Ponado sędzia z Wągrowca zwrócił uwagę, że prokuratura powinna przyjrzeć się zgłoszonej przez Sieć Obywatelską sprawie przez pryzmat tzw. przestępstwa urzędniczego. Sąd wytknął prokuraturze braki m.in. w materiale dowodowym oraz tok rozumowania prokuratora, który podjął decyzję nie sprawdzając podstawowych faktów.

- W demokratycznym państwie prawa sąd nie może zaakceptować takiego postępowania. Nadzór zaś sądu nie może sprowadzać się do uroczystego zatwierdzania orzeczeń organu postępowania przygotowawczego czy też uroczystego zatwierdzenia aktu oskarżenia. Sąd nie może podzielać zasadności decyzji prokuratorskiej opartej na niepopartej żadnym dowodzie hipotezy. - napisano w uzasadnieniu.

To już druga taka sprawa, która została zwrócona do prokuratury w naszym regionie. Wcześniej podobną decyzję wydano w sprawie wójt Wapna.

(Maciej Januchowski)