Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Sinice w wodach regionu. Zamknięte kąpieliska w Rogoźnie, Gnieźnie i Budziszewku

Zdjęcie aktualności Sinice w wodach regionu. Zamknięte kąpieliska w Rogoźnie, Gnieźnie i Budziszewku fot. WRFM

Sinice pojawiają się w wodach regionu. Najpierw kąpielisko miejskie w Rogoźnie przy ulicy Plażowej został zamknięte przez zakwit sinic, a następnie drugie kąpielisko przy ulicy Za Jeziorem. Teraz podobna sytuacja ma miejsce w Gnieźnie. Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji poinformował, że w związku z zagrożeniem sinicami Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gnieźnie zamknęła kąpielisko nad Jeziorem Winiary. Stan wody będzie monitorowany regularnie, kolejne badanie wody zaplanowano na 16 sierpnia. Do czasu uzyskania wyniku kąpielisko pozostaje zamknięte dla osób kąpiących się.

Nieczynne jest również kąpielisko w Budziszewku w powiecie obornickim oraz w miejscowości Jastrowie w powiecie złotowskim.

Niektóre sinice mogą – choć nie muszą – produkować toksyny, dlatego też zaleca się, by unikać wody z zakwitami sinicowymi czy kożuchami. Nie należy też takiej „zakwitniętej” wody podawać zwierzętom i nie podlewać nią np. Warzyw. Sinice mogą produkować związki, które podrażniają skórę i powodują wysypki, zaczerwienienia i dolegliwości pokarmowe.

(Maciej Januchowski)