Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Szesnastowieczny zamek w Gołańczy po długich staraniach doczekał się gruntownego remontu

Zdjęcie aktualności Szesnastowieczny zamek w Gołańczy po długich staraniach doczekał się gruntownego remontu fot. UM Gołańcz

Szesnastowieczny zamek w Gołańczy po długich staraniach doczekał się gruntownego remontu. Już otaczają go rusztowania, które postawił wykonawca zadania. Jest nim firma Restauro z Torunia. Za usługę otrzyma niespełna jedenaście milionów złotych. Dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi ponad dziesięć milionów. Koniec robót budowlanych zaplanowano w 2023 roku.

Mówiła Karolina Bitner, pracowniczka Urzędu Miejskiego w Gołańczy.

W planie rewitalizacji jest budowa nowych stropów, wykonanie okiennej i drzwiowej stolarki oraz uzupełnienie elewacji. Poza tym przeprowadzona będzie konserwacja murów od wewnętrznej strony z zamontowaniem schodów oraz windy do używanych pięter. Wielofunkcyjna sala posłuży organizowaniu konferencji oraz mieszkańcom i samorządowcom jako miejsce spotkań. Wnętrza będą odpowiednio wyposażone. Znajdzie się miejsce na pomieszczenie techniczne i zamkowe muzeum. Zamontowane zostaną instalacje centralnego ogrzewania, sanitarna, kanalizacyjna oraz elektryczna. Pojawi się dwupiętrowa przybudówka wejściowa z przedsionkiem i dwoma toaletami.

(Cezary Kucharski)