Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Tegoroczna nadwyżka budżetowa w powiecie wągrowieckim wynosi ponad osiem milionów złotych

Zdjęcie aktualności Tegoroczna nadwyżka budżetowa w powiecie wągrowieckim wynosi ponad osiem milionów złotych fot. WRFM

Tegoroczna nadwyżka budżetowa w powiecie wągrowieckim wynosi ponad osiem milionów złotych. Na tak dużą kwotę składają się zaoszczędzone pieniądze oraz środki, które pozostały z niezrealizowanych z różnych powodów inwestycji. Zarząd powiatu w składzie starosta Tomasz Kranc, wicestarosta Michał Piechocki, Jerzy Springer, Andrzej Wieczorek i Robert Woźniak podjął wstępną decyzję na co przeznaczyć oszczędności.


Mówił starosta wągrowiecki Tomasz Kranc. 
Tak więc do rozdysponowania pozostało niewiele ponad cztery miliony złotych. Dwa i pół miliona członkowie zarządu przeznaczyli na zabezpieczenie funkcjonowania placówek oświatowych. Samorządowcy czekają na ostateczne decyzje co do wysokości rządowej subwencji, czyli tak zwanych metryczek. Starosta poinformował, że aktualnie w oświatowych finansach widnieje czteromilionowy debet. W celu zbilansowania wydatków należy znaleźć jeszcze około półtora miliona. Na zadania drogowe oraz braki wynikłe przy konstrukcji budżetu zarząd wyasygnował kolejne półtora miliona złotych.
Tomasz Kranc wspomniał o ewentualnych kłopotach jakie czekają samorząd podczas realizacji tegorocznego budżetu. Chodzi na przykład o podatkowe odpisy.


Jeżeli wspomniane zwolnienia obejmą chociażby jeden kwartał, to powiatowa kasa mocno się skurczy. Nie wiadomo, czy straty zostaną zrefundowane. Być może trzeba będzie je pokryć z dochodów własnych.


W ubiegłym roku nadwyżka w budżecie powiatu wągrowieckiego wynosiła do podziału 1 632 365 złotych. przemyślał jak zostanie rozdysponowana. Do rezerwy inwestycyjnej zaplanował przekazanie 789 tysięcy. Te pieniądze później znajdą swoje przeznaczenie.

(Cezary Kucharski)