Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Teren wokół Jeziora Durowskiego zmieni się nie do poznania. Wygrał projekt firmy ze stolicy Wielkopolski

Zdjęcie aktualności Teren wokół Jeziora Durowskiego zmieni się nie do poznania. Wygrał projekt firmy ze stolicy Wielkopolski fot. WRFM

W galerii wągrowieckiego Miejskiego Domu Kultury odbyło się spotkanie dotyczące realizacji projektu odnowy terenów wokół jeziora Durowskiego. Pojawili się zainteresowani mieszkańcy oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich w Poznaniu, które przygotowało dokumentację konkursową. Zaleceniem inwestora było zagospodarowanie nabrzeża, plaży miejskiej, parku oraz amfiteatru. Burmistrz ma nadzieję na zdobycie niezbędnych zezwoleń na budowę już w przyszłym roku.


Swoje pomysły przelało na papier sześć firm. Wizualizacje pojawiły się na ścianach galerii. Sąd konkursowy z architektami, burmistrzem, wiceburmistrzem i przewodniczącym rady miejskiej w składzie dokonał analizy anonimowych początkowo aplikacji.
Wygrał projekt numer jeden, którego autorem jest firma ze stolicy Wielkopolski. Tworzy on tereny rekreacyjno rozrywkowe oraz centralną funkcję plaży niedaleko hotelu Pietrak, taras widokowy na dachu nowej kawiarni i plan drogowej komunikacji do przystani sprzętu wodnego. Jego autorzy otrzymali 40 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji z wolnej ręki na opracowanie konkretnej dokumentacji projektowej. Za drugą nagrodę projektanci dostaną 30 tysięcy. Trzecia otrzymuje 15 tysięczny bonus. Przyznano trzy wyróżnienia. Architekci bądź firmy otrzymały za nie po pięć tysięcy.


Pojawiły się pomysły zielonych tarasów widokowych, małych plaż, pływających kawiarni, mola, wielopoziomowych ścieżek rowerowych, wodnych, placów zabaw, stref relaksu. Projektanci pomyśleli także o przeniesieniu amfiteatru na brzeg jeziora, ogrodach deszczowych, a także siedzibie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zlokalizowanej na wodzie. Niektóre projekty obejmowały baseny wzdłuż pomostu, pomosty spacerowo-kąpielowe, odnowienie starej kawiarni, czy też wykonanie dwupoziomowego mola.


W konkursie wzięli udział architekci z Krakowa, Wrocławia, Gdyni, Szczecina i Poznania.

(Cezary Kucharski)