Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Uczta teatralna w Wapnie

Zdjęcie aktualności Uczta teatralna w Wapnie fot. nadesłane

Grupa teatralna prowadzona przez aktora Pana Dawida Kartaszewicza przedstawiła efekty swojej pracy 10 marca 2019r. w Gminie Wapno. Aktor skończył PWST w Krakowie, gra w Teatrze im Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz znany jest z serialu „Barwy Szczęścia”. Grał w „Czasie Honoru”, „Przyjaciółkach”, „Misji Afganistan” i w innych znaczących rolach. Został zaproszony przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Wapno, w celu przeprowadzenia warsztatów dla dzieci i młodzieży w Gminie Wapno. Zajęcia współfinasowane były z budżetu Gminy Wapno. Aby znaleźć się w grupie teatralnej trzeba było wsiąść udział w castingu przygotowanym przez członków Stowarzyszenia, w którym Jury było bardzo wymagające. W Jury zasiedli Pani Anna Sytek, Pan Gracjan Smaruj oraz Pan Wojciech Rochowiak. W efekcie powstała 20-osobowa grupa warsztatowa. Zajęcia odbywały się w Świetlicy wiejskiej w Podolinie od 4 do 10 marca 2019r.

Popołudniem 10 marca 2019r. sala gimnastyczna wypełniła się po brzegi, zwłaszcza licznie przybyli rodzice chcący zobaczyć efekty pracy swoich dzieci z aktorem. Na scenie 20 – osobowa grupa młodych aktorów przygotowanych przez Pana Dawida Kartaszewicza w spektaklu zatytułowanym „Porąbany teatrzyk”. Przedstawienie stworzone metodą montypythonowską oparte było m.in. na wypowiadaniu słów, zdań z odpowiednią intonacją , emocją. Zadania te miały służyć ćwiczeniu dykcji tak jak w szkołach aktorskich, a młodzież, wypowiadając je na różne sposoby, nadawała im własnych ciekawych znaczeń. Każdy występujący grał w charakterystyczny i wyjątkowy sposób. Wiele scen było komicznych. Co najciekawsze spektakl był interaktywny, ponieważ mali aktorzy angażowali w zdarzenie teatralne publiczność. Dorośli mogli poczuć na własnej skórze, że gra aktorska nie jest wcale taka prosta. Na scenie zarówno dzieci i dorośli bawili się znakomicie.

Jest to niecodzienny eksperyment w naszej Gminie, bardzo patronuję temu, aby w kolejnych latach powtarzać ten proces, ponieważ uważam że jest to niezwykła przygoda dla naszej młodzieży. Jest to szansa spotkania się z ciekawym artystą, nauczenia się improwizacji na scenie, pokazania emocji, kreatywności ale przede wszystkim pracy w grupie. Pan Dawid Kartaszewicz stworzył grupę, która potrafiła ze sobą zagrać razem w jednym rytmie. Dziękuję MDK Wągrowiec za udostępnienie parawanów, dzięki temu mogliśmy stworzyć aktorom wrażenie prawdziwego teatru. Na zakończenie aktor w dwóch zdaniach opisał każdego uczestnika zajęć i podpowiedział nad czym pracować. Dziękujemy za wskazówki i zaangażowanie ze strony aktora. Na zakończenie aktor wraz z muzykami wykonał niecodzienny koncert z okazji Dnia Kobiet. Prawie godzinny recital wzruszył nas i zarazem rozbawił. Mieliśmy okazję wspólnie zaśpiewać na scenie z aktorem znane ponadczasowe hity. Relację fotograficzną z warsztatów, castingu i koncertu można obejrzeć na fanpage Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Wapno.

(Wojciech Rochowiak, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Wapno)