Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

W mieście i gminie Wągrowiec będą zakładać mikro instalacje fotowoltaiczne. Zadanie dofinansował marszałek województwa

Zdjęcie aktualności W mieście i gminie Wągrowiec będą zakładać mikro instalacje fotowoltaiczne. Zadanie dofinansował marszałek województwa fot. WRFM

Wągrowiec jako lider oraz wągrowiecka gmina wiejska otrzymają pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego przeznaczone na fotowoltaikę. Jest to ponad cztery i pół miliona złotych na realizację projektu „Słoneczne dachy w Mieście i Gminie Wągrowiec”. W efekcie tychże poczynań redukacja tlenku węgla do atmosfery powinna być znaczna już w pierwszym roku funkcjonowania projektu.

Po konsultacjach społecznych przeprowadzonych trzy lata temu 215 osób zadeklarowało wzięcie udziału w projekcie i wybudowanie 245 instalacji źródeł odnawialnych. Zgodnie z założeniami 47 to jednostki wytwarzania energii cieplnej, a 198 jednostek będzie wytwarzać energię eklektyczną. Pozyskane pieniądze pomogą w realizacji 70 procent mikro instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz kotłów na pelet. Oczywiście konsultacje odbywały się dość dawno, więc możliwe są niewielkie zmiany. Jakubowy Gród jako lider projektu planuje wyłonić wykonawcę w drodze przetargu nieograniczonego. Osoby biorące udział w projekcie zapłacą tylko za odbiór techniczny robót, wyłożą piętnaście procent jako wkład własny i pokryją VAT, gdyż to koszt niekwalifikowalny.

(Cezary Kucharski)