Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

W Muzeum Ziemi Złotowskiej można zwiedzić wystawę obrazów żydowskiego artysty pochodzącego ze Złotowa

Zdjęcie aktualności W Muzeum Ziemi Złotowskiej można zwiedzić wystawę obrazów żydowskiego artysty pochodzącego ze Złotowa fot. WRFM

W Muzeum Ziemi Złotowskiej można zwiedzić wystawę obrazów Aleksandra Shaula Rozenfelda pod hasłem „Jestem ze Złotowa i dobrze mi z tym”. Ten znany w warszawskim środowisku żydowskim malarz, poeta i felietonista urodził się w Izraelu, ale wychował w Złotowie. Po maturze wrócił w rodzinne strony. Służył tam w wojsku.


Na lokalnym portalu społecznościowy można znaleźć informację o Rozenfeldzie. Artysta jest przedstawicielem połączenia symbolizmu z czasów prymitywizmu oraz pop-artu. Płótna wykonał podczas kwarantanny i są efektem osobistych refleksji na temat samotności w czasie izolacji. Rozenfeld pokazuje, że dobrze mieć swoje miejsce na świecie. On znalazł Złotów, a obrazy „Bezdomny”, „Dama z królikiem”, czy „Liban 2006” dowodzą, że Izrael nie dał mu tego czego szukał, czyli domu.


Portret rabina Akiby Ben Aisch uwiecznia znanego mieszkańca Złotowa, który ocalił miasto od pożaru. Ważnym dziełem jest płótno noszące tytuł „Nigdy nie pozostajesz sam człowieku”, które pierwszy raz ukazało się właśnie w złotowskim muzeum. Inaczej mówiąc każdy obraz z wystawy ma swoją historię.
Podczas otwarcia wystawy, która możną zwiedzać do 27 marca zagrał i zaśpiewał Dawid Krzyk.

(Cezary Kucharski)