Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

W poniedziałek Święto Niepodległości. Sprawdzamy co zaplanowały na ten dzień gminy w regionie

Zdjęcie aktualności W poniedziałek Święto Niepodległości. Sprawdzamy co zaplanowały na ten dzień gminy w regionie fot. WRFM

W poniedziałek Święto Niepodległości. W wielu miejscach regionu odbędą się uroczystości związane z 11 listopada. W Wągrowcu rozpoczną się one o godzinie 9.30 mszą świętą w klasztorze ojców Paulinów. O 11.00 nastąpi upamiętnienie ofiar przy pomniku obok Urzędu Miejskiego.

Następnie zaprezentowany zostanie montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4. W południe przed starostwem powiatowym zaplanowano wydarzenia pod nazwą „Niepodległa do hymnu”. Zebrani wspólnie zaśpiewają Mazurka Dąbrowskiego.

Calcio Wagrowiec organizuje Turniej Niepodległościowy. W tym roku turniej zorganizowany będzie dla trzech kategorii wiekowych. Honorowy Patronatem turnieju został burmistrz Jarosław Berendt. Turniej odbędzie się na OSIR-ze. Poczatek o godzinie 9.30.

W Kobylcu o godzinie 13.30 odbędzie się strzelanie niepodległościowe, a wieczorem, o godzinie 19.00 w klasztorze ojców Paulinów zaplanowano koncert pod tytułem „Mała msza uroczysta”.

Z kolei w Mogilnie odbędzie się uroczystość na cmentarzu przy mogile Powstańców Wielkopolskich. O godzinie 18.00 zaplanowano koncert zespołu Lipali. Ten odbędzie się w sali widowiskowej Domu Kultury.

W Wylatowie świętowanie odzyskania niepodległości odbędzie się w świetlicy wiejskiej od godziny 15.00. W programie występy artystyczne dzieci, rozwiązanie konkursu „Kotylion Niepodległościowy” oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

W Kcyni z okazji Święta Niepodległości o 9.10 nastąpi zbiórka pocztów sztandarowych przy remizie OSP skąd rozpocznie się przemarsz ulicami miasta na Rynek, gdzie na 9.25 zaplanowano wystąpienie burmistrza Marka Szarugi, a po nim złożenie wiązanek kwiatów przy obelisku.  O 10.00  w kościele św. Michała Archanioła rozpocznie się msza św. w intencji ojczyzny, a po niej koncert pieśni w wykonaniu Chóru Akatyst. W tym dniu na strzelnicy automatycznej w sali gimnastycznej  Zespołu Szkół Technicznych o 14.00 rozpoczną się zawody strzeleckie o puchar burmistrza w dwóch kategoriach wiekowych: junior od 13 roku życia i senior.

Obchody Święta Niepodległości 11 listopada w  Janowcu Wielkopolskim rozpoczną się  mszą świętą w kościele św. Mikołaja o 10.00.  Po mszy  delegacje,  poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości  przejdą na Rynek przed Pomnik Walki i Męczeństwa oraz przed budynek poczty, gdzie znajduje się pomnik Powstańców Wielkopolskich. Tam zostaną złożone wiązanki kwiatów i wygłoszony rys historyczny. Wieczornicę zaplanowano na 18.00 w auli Zespołu Szkół Niepublicznych. W programie występ Janowieckiej Orkiestry Dętej, Chóru Harmonia oraz janowieckich artystów.

W Gołańczy obchody rozpoczną się mszą świętą o godzinie 11.30. Następnie zaplanowano uroczystośc przy pomniku Bohaterów. Z kolei o godzinie 16.30 w sali kinowej GOK-u przedstawiony zostanie program pod tytułem „Obraz życia w Wielkopolsce w latach niewoli pruskiej” w wykonaniu Klubu Żywej Książki.

W Żninie uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00. W programie zaplanowano: mszę św. za Ojczyznę, przemarsz i złożenie kwiatów pod pomnikiem Walki i Męczeństwa przy ulocy Kościuszki oraz wspólne śpiewanie polskiego hymnu. Tego dnia odbędzie się również "Bieg Niepodległości".

W Szubinie onchody 11 listopada rozpoczną się już w piątek. O godzinie 17.00 w Muzeum Ziemi Szubińskiej zaplanowano wieczornicę patriotyczną w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie. W poniedziałek o 10.00 odbędzie się masza święta. Godzinę później zaplanowano uroczystości przy pomniku na Placu Wolności. 

W poniedziałek uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w Chodzieży zainauguruje msza św. odprawiona o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Floriana. Po mszy zaplanowane jest procesyjne przejście ulicami miasta pod pomnik Pamięci Poległym i Pomordowanym za Polskę i Wolność. Około godziny 11:30, po dotarciu uczestników mszy, rozpocznie się uroczystość złożenia kwiatów. Tradycyjnie uroczystość uświetnią poczty sztandarowe oraz Orkiestra Chodzieskiego Domu Kultury. Po zakończeniu części oficjalnej przygotowany zostanie tradycyjny poczęstunek dla mieszkańców – rogale świętomarcińskie i ciepłe napoje. Dodatkowo uczestnicy uroczystości otrzymają okolicznościowe kartki.

W ramach obchodów Święta Niepodległości w chodzieskim Kinie Noteć odbędzie się darmowy pokaz filmu "Piłsudski". Na ten specjalny seans filmowy zaprasza Burmistrz Miasta Chodzieży Jacek Gursz. Pokaz filmu odbędzie się w poniedziałek o godz. 15:00 w sali widowiskowo-kinowej Chodzieskiego Domu Kultury.

W Mieścisku na 11 listopada zaplanowano przed południem Biegi Niepdległościowe. Te rozpoczną się o godzinie 9.30. O 16.45 delegacje i poczty sztandarowe zbiorą się na Placu Powstańców wielkopolskich, by oddać cześć poległym. Kwadrans później odbędzie się msza. O 18.00 nastąpi przemarsz z orkiestrą do domu kultury. Tam zaplanowano inscenizację "Pisk Białego Orła", którą przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mieścisku. 

W poniedziałek w Sarbii w świetlicy wiejskiej odbędzie się festiwal smaków "Gąska dobra na wszystko". Od godziny 13.00 będzie można spróbować potraw z gęsiny, które przygotują koła gospodyń wiejskich z gminy Mieścisko. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie "Dolina Wełny" oraz gmina Mieścisko. 

10 oraz 11 listopada odbędą się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Strzelnie. W niedzielę o 19:00 odbędzie się "Koncert Niepodległość" w Dolnej Hali Sportowej przy ul. Topolowej 1. Uczestnicy usłyszą tam utwory, które towarzyszyły Polakom w czasach pokoju i radości, jak również wojen i żałoby. 11 listopada obchody rozpoczną się o 11:00 uroczystością patriotyczną na cmentarzu przy ul. Kolejowej (tzw. „Stary Cmentarz”), pod pomnikiem poległych powstańców. Tam odbędą się okolicznościowe przemówienie oraz złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem poległych powstańców, a następnie przemarsz ulicami miasta na uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Trójcy.

Na koniec jeszcze Rogoźno. Tam na godzinę 10.00 zaplanowano mszę świętą, godzinę później uroczyste obchody przy pomniku na placu Powstańców Wielkopolskich, a na godzine 17.00 Wieczór Pieśni Patriotycznych w Ośrodku Kultury.

(S. Wysocka, M. Januchowski)