Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

W Wielkopolsce sprawdzono zwolnienia lekarskie. Niektórzy na L4 remontowali mieszkania lub przebywali na zagranicznych wycieczkach

Zdjęcie aktualności W Wielkopolsce sprawdzono zwolnienia lekarskie. Niektórzy na L4 remontowali mieszkania lub przebywali na zagranicznych wycieczkach fot. WRFM

W Wielkopolsce poddano kontroli zwolnień lekarskich ponad 26 tys. osób, z czego pozbawiono prawa do zasiłku lub skrócono okres zasiłkowy prawie 1 300 osobom, na kwotę przeszło 1 100 000 zł. Kontrolowano zwolnienia wydane od stycznia do końca września. Kontrole prowadzone są na kilku płaszczyznach.

Mówiła Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa wielkopolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeżeli zwolnienie lekarskie wykorzystane zostało niezgodnie z przeznaczeniem, bo np. dana osoba w czasie zwolnienia pracowała u innego pracodawcy, wówczas traci ona prawo do zasiłku za cały okres danego zwolnienia lekarskiego. To była właśnie najczęstsza przyczyna cofnięcia zwolnienia.

Przykładów jest znacznie więcej. W trakcie niezdolności do pracy z powodu złamania nogi –ubezpieczony dokumentował za pośrednictwem aplikacji internetowych ilość przejechanych na rowerze kilometrów, inny z powodu schorzeń kręgosłupa układał kostkę brukową wokół swojej posesji, był też przypadek, że podczas niezdolności do pracy z powodu ostrego zapalenia płuc-ubezpieczony dokumentował na portalu społecznościowym zdjęcia z wyjazdu na narty.

(opr. M. Januchowski)