Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

W Wielkopolsce szpitale postawione w stan gotowości. Przygotowania na koronawirusa trwają

Zdjęcie aktualności W Wielkopolsce szpitale postawione w stan gotowości. Przygotowania na koronawirusa trwają fot. WRFM

W związku z poleceniem premiera Mateusza Morawickiego, wojewoda wielkopolski Łukasz Mikolajczyk , w piatek wydał decyzje administracyjne nakładające na 9 wielkopolskich szpitali obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości w celu przyjęcia osób znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Decyzja ma związek z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa.

W rezultacie decyzji mogą zostać zwiększone bazy łóżek zakaźnych oraz obsada personelu czy przekształcone  określone oddziały w oddział zakaźny. Działania wojewody to wynik piątkowej odprawy u premiera Mateusza Morawickiego. Brał w niej udział również wojewoda kujawsko – pomorski, ale Mikołaj Bogdanowicz jeszcze nie poinformował czy i jakie środku zabezpoeczające wprowadzi.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przekazał, że Mateusz Morawiecki uruchomił 100 milionów złotych, o które za pośrednictwem wojewodów będą mogły aplikować szpitale na przygotowania związane z koronawirusem. Ponadto rząd zakupi dodatkowych 30 tysięcy testów do badania osób, które mogą być potencjalnie zarażone.

Mówili Łukasz Szumowski, minister zdrowia oraz Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało zalecenia dla szkół ws. przeciwdziałania epidemii koronawirusa. W pierwszej kolejności MEN zaapelowało o poinformowanie uczniów, jak prawidłowo dbać o higienę osobistą. W skrajnych przypadkach dyrektorzy szkół kogą je zamknąć na klka godzin, by przeprowadzić dezynfekcję.