Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

W wielkopolskich gminach zawyją syreny alarmowe. Będzie to test wojewódzkiego systemu ostrzegania

Zdjęcie aktualności W wielkopolskich gminach zawyją syreny alarmowe. Będzie to test wojewódzkiego systemu ostrzegania fot. WRFM

Zgodnie z poleceniem wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego jutro w całym województwie w godzinach od 8 do 18 zostanie przeprowadzony trening systemu wykrywania i alarmowania oraz wczesnego ostrzegania.

W treningu udział wezmą wyznaczone jednostki samorządu terytorialnego szczebla powiatowego i gminnego jako elementy ćwiczące oraz współpracujące, zgodnie z planem treningu oraz instytucje wchodzące w skład administracji zespolonej i niezespolonej.

- Trening jest przeprowadzany regularnie i ma na celu sprawdzenie funkcjonowania wojewódzkiego systemu wykrywania i alarmowania oraz wczesnego ostrzegania, a także jego doskonalenie, jak również ulepszanie systemu obiegu informacji w województwie z wykorzystaniem dostępnych środków łączności, tak aby w chwili realnego zagrożenia mieszkańcy Wielkopolski byli w odpowiednim czasie o nim poinformowani – poinformował wojewoda Michał Zieliński. 

Takie treningi odbywają się dwa razy do roku i są przeprowadzane już od kilku lat. Zostały zawieszone jedynie podczas okresu pandemii z uwagi na zaangażowanie ćwiczących w faktyczne zdarzenie kryzysowe. Podczas testu systemów będzie nadawany krótki, trwający do 10 sekund dźwięk.

(opr.M.Januchowski)