Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Wielkopolski konserwator zabytków przydzielił dotacje. Wśród nich są pieniądze na kościoły z regionu

Zdjęcie aktualności Wielkopolski konserwator zabytków przydzielił dotacje. Wśród nich są pieniądze na kościoły z regionu fot. WRFM

Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński przekazał informacje o dofinansowaniach przydzielonych przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ten rozdysponował blisko półtora miliona złotych.


Na konto parafii w Parkowie gmina Rogoźno wpłynie 55 tysięcy. Pieniądze przeznaczone zostaną na odnowienie dwóch ambon z obrazami, które znajdują się w filialnym kościele w miejscowości Wełna.


Dla Bazyliki Archikatedralnej w Poznaniu na remont dachu konserwator wyasygnował 50 tysięcy.


Proboszcz kościoła parafialnego pw. Świętej Trójcy w Gnieźnie wnioskował o dofinansowanie odnowienia ołtarza bocznego w kaplicy literackiej Matki Bożej. Otrzyma 75 tysięcy złotych.


Gołaniecka świątynia wykona drugi etap remontu ołtarza głównego. Na konto parafii wpłynie 60 tysięcy.


Ołtarz boczny w wągrowieckim kościele Świętego Jakuba doczeka się odrestaurowania. Dofinansowanie wynosi 30 tysięcy złotych.


Dla parafii w Drożyskach Wielkich (powiat złotowski) konserwator zabytków przeznaczył 70 tysięcy. Za te pieniądze wykonany będzie drugi etap remontu dachu.


Nie przekazano pieniędzy dla parafialnego kościoła w Łeknie powiat wągrowiecki, św. Michała Archanioła w Gnieźnie, Świętej Trójcy w Łobżenicy, św. Mikołaja Biskupa w Skokach, św. Jana Chrzciciela w Czerniejewie (gnieźnieński), św. Michała Archanioła w Mieścisku oraz kilku poznańskich parafialnych świątyń.
Wojewódzki konserwator dzieli pieniądze, którymi dysponuje wojewoda. Łącznie na prace konserwatorskie w bieżącym roku podpisało umowy 31 beneficjentów. Wszyscy właściciele zabytków muszą zabezpieczyć środki własne lub pozyskane od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czy jednostek samorządu terytorialnego.

(Cezary Kucharski)