Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Wielkopolski NFZ straszy pacjentów brakiem opieki medycznej od nowego roku – tak uważa Porozumienie Pracowników Ochrony Zdrowia

Zdjęcie aktualności Wielkopolski NFZ straszy pacjentów brakiem opieki medycznej od nowego roku – tak uważa Porozumienie Pracowników Ochrony Zdrowia fot. WRFM

Nawet co trzecia przychodnia w Wielkopolsce może nie przyjąć od stycznia pacjentów – straszy wielkopolski NFZ. Z końcem roku wygasa część umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, które mają podpisane wielkopolskie podmioty świadczące podstawową opiekę zdrowotną. NFZ przekazał lekarzom rodzinnym aneksy do umów, które wydłużają czas trwania porozumień o 27 miesięcy. Na 641 umów lekarzy rodzinnych w Wielkopolsce około 30% nie zostało jeszcze podpisane.

Jak poinformowała Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka wielkopolskiego oddziału NFZ "Wielkopolska jest jedynym województwem w kraju, gdzie część lekarzy nie zgadza się na zaproponowane warunki umów. Wśród nich są lekarze skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, którzy oczekują skrócenia okresu obowiązywania umowy do 12 miesięcy".

Jak przekonuje rzeczniczka "taka zmiana nie jest brana pod uwagę przez NFZ". Na słowa przedstawicielki Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiedziało wywołane do tablicy Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, które zarzuciło jej szerzenie dezinformacji i "straszenie pacjentów". Organizacja poinformowała, że aneks chce podpisać i to bezterminowo oraz uspokaja,że pacjenci nie zostaną bez opieki.

(Maciej Januchowski)