Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Władze Wągrowca chciały wypłacić niższe stypendia uczniom szkól podstawowych. Wojewoda uchwałę uchylił

Zdjęcie aktualności Władze Wągrowca chciały wypłacić niższe stypendia uczniom szkól podstawowych. Wojewoda uchwałę uchylił fot. WRFM

Władze Wągrowca chciały wypłacić niższe stypendia uczniom szkól podstawowych. Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk uchylił jego zdaniem bezprawną decyzję samorządowców.


Stypendia uchwalono po raz pierwszy cztery lata temu za kadencji burmistrza Krzysztofa Poszwy. Ich ówczesna wysokość to wypłata przez dziesięć miesięcy po dwieście złotych na ucznia. Zaproponowana przez obecnego burmistrza nagroda ma formę jednorazową w wysokości 300 zł z możliwością umniejszenia jeżeli wyczerpią się środki finansowe. Właśnie umniejszanie wypłaty wojewoda zanegował na łamach Dziennika Urzędowego Województwa Wielkopolskiego.


Zrobił to również w przypadku próby przyznania stypendium jedynie uczniom szkół prowadzonych przez miasto z wyłączeniem placówek niepublicznych. Zdaniem wojewody system finansowej pomocy musi wspierać wszystkie uzdolnione dzieci.


Ponadto wojewoda uznał, że o przyznanie stypendium mogą występować bezpośrednio rodzice, prawni opiekunowie, czy inne podmioty. W regulaminie proponowanym przez wągrowieckich urzędników mógł to uczynić jedynie dyrektor szkoły po uzyskaniu ich pisemnej zgody.

 

(Cezary Kucharski)