Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Wójt Wapna: "Nie czuję się przestępcą. Pytajcie wojewodę Mikołajczyka i premiera Morawieckiego dlaczego złamali prawo"

Zdjęcie aktualności Wójt Wapna: Wójt Wapna, Maciej Kędzierski. | fot. Maciej Januchowski

Sąd Rejonowy w Wagrowcu jako pierwszy w kraju zajął się sprawą przekazania przez niektórych włodarzy Poczcie Polskiej do celów wyborczych danych osobowych mieszkańców (informowaliśmy o tym wczoraj TUTAJ). Orzeczenie dotyczy między innymi wójta gminy Wapno i unieważnia decyzję prokuratora, który nie widział powodu aby wszczynać jakiekolwiek postępowanie z wniosku Stowarzyszenia Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Zapytaliśmy wójta Macieja Kędzierskiego jak odebrał decyzję. Wiadomo, że pierwsza prośba została w kwietniu przez włodarza odrzucona. Powodem był brak kwalifikowanego podpisu elektronicznego, co było wymogiem formalnym.

Ponadto zdaniem wójta Kędzierskiego odpowiedzialność za problemy prawne samorzadowców ponoszą wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk oraz premier Mateusz Morawiecki.

Sąd nie orzeka zbiorowo, więc kolejne wyroki będą dotyczyć burmistrza Gołańczy Mieczysława Durskiego oraz wójta gminy wiejskiej Wągrowiec Przemysława Majchrzaka. Ponadto burmistrza Margonina Janusza Piechockiego. Stowarzyszenie złożyło 162 zawiadomienia o możliwości nieuprawnionego przekazania danych osobowych pracownikom poczty. Dotychczas wszczęto jedno postępowanie. Były odmowy i zażalenia na decyzję prokuratury.

(Cezary Kucharski)