Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Wydatki pod szczególnym nadzorem. Takim mottem będą się kierować samorządowcy z Obornik

Zdjęcie aktualności Wydatki pod szczególnym nadzorem. Takim mottem będą się kierować samorządowcy z Obornik fot. WRFM

Wydatki pod szczególnym nadzorem. Takim mottem będą się kierować samorządowcy w bogatej dotychczas gminie Oborniki, która na dodatek nie była zadłużona. Takie założenie spowodowane jest kiepską sytuacją finansową. Ta z kolei jest pokłosiem pandemii koronawirusa.


Na łamach Gazety Powiatowej Ziemia Obornicka burmistrz Tomasz Szrama informuje, że budżet ponosi ogromne straty finansowe. Skarbnik Joanna Gzyl szczegóły oszacuje wtedy, gdy skarb państwa zrealizuje swoje obietnice. Ostateczne dane pozwolą policzyć dochody i porównać z wydatkami, a później nastąpi próba zbilansowania budżetu.


Pewne jest, że wpływy z podatku PIT będą mniejsze. Na dochody wpływ mają także umorzenia podatków płaconych przez przedsiębiorców, czy wsparcie dla służb medycznych. W tym oraz następnym roku fundusz sołecki zostanie zamrożony z powodu gorszej sytuacji finansowej urzędu marszałkowskiego. Wiadomo, że z tego funduszu nie można już kupować żywności. Wprowadzono odgórny zakaz łączenia wydatków gminnych i sołeckich, czyli nie będzie podwójnego dofinansowania.


Część inwestycji oraz innych wydatków będzie przeniesiona chwilowo bezterminowo. Zrealizowane zostaną tylko najpilniejsze. Dla pozostałych przygotuje się tylko dokumentacje aby czekała na lepsze czasy.

(Cezary Kucharski)