Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Zabytkowy grobowiec znajdujący się na wągrowieckim starofarnym cmentarzu został odrestaurowany

Zdjęcie aktualności Zabytkowy grobowiec znajdujący się na wągrowieckim starofarnym cmentarzu został odrestaurowany fot. UM Wągrowiec

Zabytkowy grobowiec nieznanej rodziny znajdujący się na wągrowieckim starofarnym cmentarzu, czyli jednej z najstarszych nekropolii jest już po renowacji. Prace zakończyły się przed świętem zmarłych, a kosztowały około 70 tysięcy złotych. Miejscy samorządowcy przekazali 40 tysięcy. Radni uznali, że wartość historyczna Grobowca nr 1 jest dla Jakubowego Grodu bardzo duża, więc należy wspomóc projekt chociaż obiekt nie znajduje się na komunalnym cmentarzu.


Grobowiec pochodzi z 1867 roku i nie wiadomo kogo w nim pochowano. Od czterech lat jest wpisany do rejestru zabytków. Stało się tak w efekcie starań Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Pałuckiej, które niezmiennie dba o pomniki historii. Inicjatorem prac konserwatorsko- restauratorskich był proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła kanonik Piotr Kalinowski.


Warto pamiętać, że starofarny cmentarz również jest zabytkiem tyle, że od 27 lat. Przeprowadzona kwerenda wykazała, że znajduje się tam osiemnaście grobowców z czego dziesięć istniało już przed 1867 rokiem. W najmłodszym pochowano Walentynę z Bukowieckich i Adama z Głogowskich. Od mniej więcej stu lat spełnia funkcję cmentarnej kaplicy.

(Cezary Kucharski)