Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Zarząd Województwa Wielkopolskiego otrzymał absolutorium

Zdjęcie aktualności Zarząd Województwa Wielkopolskiego otrzymał absolutorium fot. WRFM

Sejmik Województwa Wielkopolskiego udzielił w poniedziałek, Zarządowi województwa absolutorium z wykonania budżetu w 2020 roku. Za udzieleniem absolutorium było 26 radnych, 12 głosowało przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu. - Budżet był nieporównywalny z żadnym z dotychczasowych. Przede wszystkim sytuacja była trudna do przewidzenia, musieliśmy więc podchodzić bardzo elastycznie do jego wykonywania i zdecydowanie reagować na informacje związane z prognozami dochodów i tego, jakie będą skutki pandemii – mówił przed głosowaniem Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Woźniak zwracał uwagę, że niektóre aktywności w ubiegłym roku, jak współpraca zagraniczna, zostały całkowicie zablokowane lub bardzo mocno ograniczone. Udało się zanotować ponad 174 mln zł nadwyżki.

Aż 50 proc. dochodów województwa pochodziło z wpływów CIT i PIT, z kolei wydatki majątkowe województwa obejmowały transport i komunikacja (41 proc.), ochrona zdrowia i pomoc społeczna (25 proc.), czy kultura (10 proc.).   W ubiegłym roku wśród sztandarowych inwestycji w regionie znalazła się m.in. budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Na jego budowę przeznaczono aż 149,3 mln zł (koszt całkowity wynosi 454,1 mln zł). Wśród innych kluczowych, realizowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, inwestycji pojawiły się także zakup 5 sztuk Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych (122,3 mln zł), rozbudowa Drogi Wojewódzkiej 242 Wyrzysk-Osiek nad Notecią (28,3 mln zł), czy stworzenie nowej siedziby Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.

(WUM w Poznaniu)