Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Jakie kroki warto poczynić przed rozpoczęciem planowanego remontu?

Zdjęcie aktualności Jakie kroki warto poczynić przed rozpoczęciem planowanego remontu? fot. materiały prasowe

Planujesz remont? Łatwiej będzie Ci zapanować nad związanym z nim chaosem, jeśli podejmiesz poniższe kroki. Zamiast działać zbyt szybko i pod wpływem związanego z remontem stresu, daj sobie czas i po kolei zaplanuj działania krok po kroku.

 

Przygotowanie harmonogramu

Sporządź plan remontu. Choć rozliczenia z trzymania się harmonogramu będziesz dokonywać Ty sam i nikt nie będzie wyciągał żadnych konsekwencji np. z ewentualnych opóźnień, w czasie trwania prac podziękujesz sobie za wstępne rozplanowanie robót. Po pierwsze, już samo planowanie uzmysłowi Ci, jaki wysiłek trzeba włożyć w czekające Cię prace i ile czasu trzeba na nie poświęcić. Po drugie, będziesz czuć się pewnie, ponieważ mieć będziesz poczucie większej kontroli nad całym przedsięwzięciem. 

Gospodarowanie gruzem

Planując prace remontowe, a szczególnie remont generalny, powinieneś zapewnić sobie kontener na gruz. Konieczność ustawienia kontenera bywa o tyle zaskoczeniem, że część remontujących błędnie sądzi, że wystarczy potłuczoną ceramikę umieścić w osiedlowym koszu na odpady zmieszane, podobnie jak folie malarskie czy inne śmieci, które generują się podczas robót. W rzeczywistości jednak kontener na śmieci z remontu to Twój obowiązek, jeśli nie chcesz otrzymać grzywny za umieszczanie w altance śmietnikowej odpadów niedozwolonych. Wg przepisów prawa nie można wyrzucać śmieci remontowo-budowalnych do tradycyjnych kubłów na odpady bytowe. 

Jak zaopatrzyć się w odpowiedni kontener? Skontaktuj się z działającą lokalnie firmą świadcząca wywóz gruzu. Na terenie województwa mazowieckiego działa gruzo.pl i wiele innych, wartych uwagi przedsiębiorstw. Podobne firmy można znaleźć praktycznie na terenie całego kraju. Solidny kontener wypożyczysz odpłatnie na określony czas, a następnie wygodnie pozbędziesz się śmieci — zadbają o to pracownicy danej firmy wypożyczającej kontener. Niespodzianki — jak się przygotować?

W czasie prowadzenia remontu mogą wystąpić niespodzianki, które potrafią wytrącić z równowagi. Jeszcze przed remontem warto więc wiedzieć, że:

  • W czasie remontu może okazać się, że wymagane są dodatkowe prace, np. z wymianą elektryki. Wielu właścicieli mieszkań decyduje się na zakup nowych urządzeń, które wymagają większego poboru mocy. Obecna instalacja elektryczna może nie być wystarczająca do obsługi tych nowych urządzeń, co wymaga jej modernizacji. Warto sprawdzić, czy nowy sprzęt domowy będzie współgrał z zastaną infrastrukturą. 
  • Remont może generować też wydatki, które nie były wcześniej przewidziane. Planując budżet przeznaczony na realizację remontowego przedsięwzięcia warto założyć lekką nadwyżkę. Już 10% „górki” może uchronić przed rozczarowaniem i opóźnieniem zakończenia prac z powodu braku możliwości zakupienia dodatkowych materiałów. 
  • Brak miejsca na postawienie kontenera? To się zdarza w przypadku remontów mieszkań w budownictwie wielorodzinnym, gdzie nie ma do dyspozycji własnej posesji na wyłączność Wyjścia są aż trzy. Pierwsze z nich to rozmowa ze spółdzielnia. Prawdopodobnie nie jesteś jedyny mieszkańcem, który kiedykolwiek remontuje mieszkanie, dlatego jest duża szansa, że władze budynku wskażą miejsce na kontener, gdzie stawiając go nie będziesz blokować bram ani dróg ewakuacyjnych. Po drugie, możesz złożyć wniosek do ZDM o pozwolenie na zajęcie pasa ruchu. To jednak trzeba zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem. Po trzecie, wiele firm wywozowych z rozbudowaną ofertą, jak gruzar.pl wynajmuje oprócz kontenerów specjalne worki. Tak zwany worek bigbag jest bardzo zgrabny, niewielki, łatwo ustawny, a wykonany z wytrzymałego materiału i udźwignie nawet ponad tonę śmieci. Może być zamiennikiem dla kontenera.

Na koniec kilka słów o hałasach, które wywołuje duży remont. Jeżeli spodziewasz się, że prace będą głośne, planujesz wiercenie czy walenie młotem, uprzedź o tym swoich sąsiadów. Nie sprawi to, że roboty przestaną generować hałas. Ostrzeżeni sąsiedzi będą jednak bardziej wyrozumiali, a przynajmniej będą mogli odpowiednio zaplanować swoją własną aktywność, która wymaga skupienia, np. pracę zdalną.

(materiał partnera)