Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Pensje w służbach mundurowych - ile może zarobić policjant, strażak czy żołnierz?

Zdjęcie aktualności Pensje w służbach mundurowych - ile może zarobić policjant, strażak czy żołnierz? fot. materiały prasowe

Nie od dziś wiadomo, że praca w służbach mundurowych wiąże się ze sporą odpowiedzialnością ale także z szacunkiem oraz uznaniem innych. To ważna misja osób, które zdecydowały się zawodowo chronić innych. Nie da się jednak ukryć, że aspekt finansowy jest również istotny. Nie pracujemy bowiem wyłącznie dla idei, ale również po to, by godnie żyć. Dlatego też dla wszystkich osób, które zastanawiają się nad pracą w służbach mundurowych postanowiliśmy sprawdzić na co obecnie mogą liczyć. Oto, co udało nam się ustalić.

Kto ustala wynagrodzenia w służbach mundurowych?

Wynagrodzenia w służbach mundurowych są ustalane przez szereg przepisów prawnych oraz regulacji wewnętrznych poszczególnych formacji. Na poziomie ogólnokrajowym, kluczową rolę odgrywa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które współpracuje z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz innymi instytucjami rządowymi w celu określenia podstawowych stawek wynagrodzeń. Podstawowe stawki są następnie modyfikowane przez lokalne jednostki organizacyjne, które mogą uwzględniać specyfikę danego regionu oraz unikalne umiejętności i kwalifikacje poszczególnych funkcjonariuszy.

 

Negocjacje płacowe odbywają się również na poziomie związków zawodowych, które reprezentują interesy pracowników służb mundurowych. Związki działają na rzecz zapewnienia godziwych warunków pracy oraz otrzymywania adekwatnego wynagrodzenia, uwzględniając ryzyko i odpowiedzialność, jakie niesie za sobą praca w służbach mundurowych. W wyniku tych negocjacji oferowane są dodatkowe świadczenia, takie jak dodatki za wysługę lat, za pracę w szczególnych warunkach czy za udział w misjach zagranicznych.

Służby mundurowe zarabiają coraz więcej

Nie da się ukryć, że na przestrzeni ostatnich lat pracownicy służb mundurowych nie zarabiali zbyt wiele. Choć teoretycznie wprowadzane były podwyżki tak naprawdę były one stosunkowo niewielkie, przez co niezbyt odczuwalne, zwłaszcza przez pracowników służb na niższych stanowisk. Niemniej jednak w 2024 roku funkcjonariusze służb mundurowych doczekali się znacznej podwyżki wynagrodzeń. Podniesiona została kwota bazowa, od której zaczyna wyliczać się wynagrodzenie funkcjonariusza. Zgodnie z zapowiedziami miała miejsce podwyżka o 20%, która dotyczyła dodatków. Zmieniono także przeliczniki za stopień zaszeregowania. Mimo to, wynagrodzenie nadal jest kwestią indywidualną i zależy od danej osoby i jej doświadczenia. Tego ile zarabia policjant dowiesz się na Odpowiedzi.com.pl.

 

Zarobki służb mundurowych - co warto wiedzieć?

Zarobki w służbach mundurowych w Polsce są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, takich jak stanowisko, staż pracy czy rodzaj służby. Przełożyło się na wzrost przeciętnego miesięcznego uposażenia funkcjonariusza Straży Granicznej o 1.472 zł. Obecnie początkujący funkcjonariusze służb mundurowych mogą liczyć na średnie podstawowe wynagrodzenie w wysokości trzech tysięcy złotych brutto, które będzie stopniowo rosło wraz z wypracowanymi latami oraz wyższymi stopniami zaszeregowania. Dodatkowo pracownicy służb mundurowych mogą liczyć na dodatki do pensji, dzięki którym zapewnia im ona obecnie naprawdę dobre warunki bytowe.

 

(artykuł sponsorowany)