Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Wydano ostrzeżenia o groźnych burzach z gradem. Wiatr w porywach do ponad 100 km/h

Zdjęcie aktualności Wydano ostrzeżenia o groźnych burzach z gradem. Wiatr w porywach do ponad 100 km/h fot. WRFM

Upał i burze z gradem, a do tego silny wiatr w porywach osiągający prędkość do 115 km/h – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wydał ostrzeżenia drugiego stopnia o niebezpiecznych zjawiskach meteo dla województwa Wielkopolskiego. Ostrzeżeniem, które obowiązuje od dziś od godziny 17.00 do jutra do 6 rano objęte są m.in. powiaty: wągrowiecki, chodzieski, obornicki, pilski, gnieźnieński i złotowski.

Z kolei do godziny 20.00 obowiązuje ostrzeżenie o upale, w którym wskazano, że temperatura w cieniu może osiągnąć wartość 33 stopni celsjusza.

Ostrzeżenia zostały wydane również dla województwa kujawsko – pomorskiego w tym. m.in. powiatów żnińskiego i nakielskiego.  Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C. Również mogą wystąpić niebezpieczne burze z gradem. Prognozowane są opady nawet do 40 litrów na metr kwadratowy oraz silny wiatr, który w porywach może osiągać prędkość do 95 km/h.

Gwałtowne burze mogą być bardzo niebezpieczne dla kierowców

Mówił Kuba Bielak z Akademii Bezpiecznej Jazdy.

W czasie burz wojewódzkie wydziały zarządzania kryzysowego zalecają pozostanie w domu, gdyż silne zjawiska meteorologiczne są zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi. Mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu.

(Maciej Januchowski)