Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Drastyczne podwyżki za wywóz odpadów w gminie Wapno. Stawki mają wzrosnąć nawet do 99 złotych za osobę

Zdjęcie aktualności Drastyczne podwyżki za wywóz odpadów w gminie Wapno. Stawki mają wzrosnąć nawet do 99 złotych za osobę fot. WRFM

Władze Wapna chcą drastycznie podwyższyć ceny za wywóz odpadów komunalnych. Podczas dzisiejszej sesji Rady Gminy odbędzie się głosowanie nad propozycją wójta Macieja Kędzierskiego.

Podwyżni zostały ujetę w projekcie uchwały, który otrzymali radni. A w nim zapisano, że nowa stawka za odpady segregowane będzie wynosiła 33 złote od osoby za miesiąc. Z kolei za niesegregowane śmieci każdy mieszkaniec gminy zapłaci miesięcznie 99 złotych. Tak drakońskie podwyżki opłat władze Wapna argumentują tym, że dotychczasowe stawki nie pokryją kosztów związanych z odbiorem i gospodarowaniem odpadami w gminie w 2020 roku. Oznacza to, że wyższa opłata za odpady niesegregowane będzie trzykrotnością stawki za śmieci segregowane. Jest to zgodne z ustawą o gospadarowaniu odpadami. Ustawa ta pozwala na stanowienie opłaty za niesegregowanie śmieci od dwu - do czterokrotności stawki postawowej. Jednak na więcej niż dwukrotnie wyższą opłatę mało która gmina się decyduje. Zazwyczaj radni zgadzają się na najniższe opłaty. 

Ponadto w projekcie uchwały zapisano możliwość obniżenia opłaty za odpady. Wystarczy założyć przydomowy kompostownik. Wtedy stawka za odpady zostanie obniżona o złotówkę na osobę w gospodarstwie domowym. Podobne rozwiązanie wprowadziły już inne gminy w regionie jak Strzelno czy Jeziora Wielkie. W tamtych gminach ulga jest wyższa i wynosi od 1,50 do 2 złotych na osobę.

(Maciej Januchowski)