Klimatyzacja wraz ze wzrostem swojej popularności staje się w mieszkaniach i miejscach pracy coraz częściej nie luksusem, lecz po prostu standardem. Chłodzi w letni dzień, a ogrzewa w jesienny. Skutecznie czyści powietrze, podnosząc przy tym jego jakość. O tym, jak działa klimatyzacja i z jakich elementów jest zbudowana, piszemy w dzisiejszym artykule.
Podstawowe elementy klimatyzacji
Klimatyzacja składa się z sześciu podstawowych elementów: parownika, skraplacza, sprężarki, elementu rozprężnego i dwóch wentylatorów odpowiadających za przepływ powietrza przez układ – jednego więc na jego początku, drugiego na końcu. W popularnych klimatyzatorach typu split parownik wraz z wentylatorem tworzą jednostkę wewnętrzną, zaś skraplacz, sprężarka i zawór rozprężny z wentylatorem - zewnętrzną. Obie jednostki łączą rury wypełnione czynnikiem chłodniczym.
Jak działa klimatyzacja
Klimatyzacja pobiera ciepło w jednym miejscu, a oddaje w drugim, co możliwe jest dzięki czynnikowi chłodniczemu. Czynnik stanowi mieszaninę różnych substancji, które pod wpływem pracy klimatyzatora zmieniają swój stan skupienia w gaz lub ciecz, krążąc między sprężarką a parownikiem. Podczas jego parowania odbierane jest z klimatyzowanego pomieszczenia ciepło, które oddawane jest na zewnątrz budynku podczas skraplania.
Szczegółowo wygląda to tak, że sprężarka pompuje czynnik chłodniczy w postaci gazu, ogrzewając go i poddając wysokiemu ciśnieniu. W skraplaczu czynnik oddaje ciepło, przechodząc w stan ciekły. Pod tą postacią przepływa przez element rozprężny, który zmniejsza jego ciśnienie, obniżając jednocześnie temperaturę. Zimny i rozprężony czynnik chłodniczy płynie do parownika, w którym parując, pochłania ciepło z pomieszczenia, tym samym schładzając powietrze w nim. Następnie pod postacią gazu znów wraca do sprężarki, a cykl rozpoczyna się od nowa.
Funkcja ogrzewania powietrza przez klimatyzator jest odwróceniem tego cyklu dzięki zamontowanej w niej pompie cieplnej. Z kolei nowoczesne modele klimatyzatorów oczyszczają powietrze z pomocą wysokiej jakości filtrów. Choć więc klimatyzacja kojarzy się przede wszystkim z chłodzeniem i jest to często jej główne zadanie, to przez wzbogacenie klimatyzatorów o dodatkowe elementy może ona o wiele więcej.
Okresowy serwis klimatyzacji – pamiętaj o nim
Wiedząc, jak działa klimatyzacja, łatwiej zrozumieć konieczność jej serwisowania. Serwis klimatyzacji obejmuje staranne oczyszczanie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej przy użyciu profesjonalnych preparatów, sprawdzanie sprawności i szczelności całego układu, a w razie konieczności także uzupełnienie czynnika chłodniczego. W razie konieczności przeprowadzana jest naprawa klimatyzacji.
(artykuł partnera)