Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Jakie są rodzaje witaminy D i czy jest to jakaś różnica?

Zdjęcie aktualności Jakie są rodzaje witaminy D i czy jest to jakaś różnica? fot. materiały prasowe

Suplementacja witaminą D jest szeroko polecana z uwagi na trudności w dostarczaniu jej odpowiednich ilości za sprawą pożywienia, jak i ogólne położenie Polski. Witamina D wytwarzana jest głównie za sprawą promieni słonecznych i ekspozycji całego ciała na ich działanie, a z uwagi na położenie geograficzne oraz styl życia, nie jest możliwe wytwarzanie witaminy D w zalecanych ilościach przez cały rok. Jednak można zauważyć, że jest kilka rodzajów witaminy D, warto zatem dowiedzieć się tego, czy istnieje pomiędzy nimi jakaś różnica?

Jakie są rodzaje witaminy D?

Witamina D w suplementach diety jest dostępna w bardzo wielu formach i co ciekawe, często może mieć ona w swoim składzie różnego rodzaju oleje itp. Nie należy się ich obawiać, a ich obecność wynika z faktu, że witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach, zatem jest to zabieg, który ma na celu poprawić przyswajalność witaminy D. Jednak najbardziej istotne jest to, że możemy się spotkać z:

 

  • Witamina D2 (ergokalcyferol) - ma ona największy wpływ na układ kostny człowieka, ponieważ szacuje się, że zmniejsza ona ryzyko złamań o blisko 40%. Odpowiada za kształtowanie się kości oraz zębów u dzieci, odpowiadając za ich gęstość oraz mineralizację itp.

 

  • Witamina D3 (cholekalcyferol) - ten rodzaj witaminy D również wpływa na układ kostny poprzez pozytywny wpływ na gospodarkę fosforowo-wapniową. Pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, koordynację nerwowomięśniową, układ nerwowy i metaboliczny itp.

Jaką zatem witaminę D należy wybrać? Co ciekawe, obie witaminy D posiadają podobne właściwości i oddziałują na wiele procesów zachodzących w ciele człowieka. Zatem wybór jest bardziej kosmetyczny, niż fundamentalny. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że suplementacja witaminą D3 jest bardziej popularna w Europie, natomiast w Ameryce Północnej, wybiera się zdecydowanie częściej witaminę D2. Natomiast bezpośredni wybór rodzaju witaminy D, zawsze warto skonsultować z lekarzem, który na podstawie wielu różnych zmiennych, dobierze najbardziej właściwy suplement diety.

Szukając najbardziej właściwego suplementu zawierającego witaminę D, warto skorzystać z oferty sklepu SFD (https://sklep.sfd.pl/Witamina_D-k916.html). Jest ona dostępna w wielu wariantach, także w połączeniu z witaminą K2, która poprawia wchłanialność witaminy D. To powoduje, że każdy może wybrać suplement najbardziej odpowiadający własnej sytuacji.

Jaką dawkę witaminy D wybrać?

Dawkowanie witaminy D zawsze najlepiej wybrać w porozumieniu z lekarzem, który uwzględni m.in. aktualny poziom witaminy, wiek, porę roku, stosowaną dietę, styl życia itp. To wszystko będzie wpływało na to, jaką dawkę należy przyjmować i będzie najbardziej właściwe dla zdrowia własnego organizmu. Istnieją jednak popularne “widełki” jednostek witaminy D, które przedstawiają zalecaną średnią dawkę np. na podstawie wieku. W ten sposób można wyróżnić:

  • Niemowlęta oraz noworodki - 400/600 j.m./dobę,
  • Dzieci (od 1 do 10 lat) - 600/1000 j.m./dobę,
  • Wiek dojrzewania, młodzież (11-18 lat) - 800/2000 j.m./dobę,
  • Osoby dorosłe (19-65 lat) - 800/2000 j.m./dobę,
  • Seniorzy do 75 roku życia - 800/2000 j.m./dobę,
  • Seniorzy po 75 roku życia - 2000/4000 j.m./dobę.

Co ciekawe, inne dawki w danym okresie będą zalecane także w zależności od posiadanej karnacji, chorób takich jak otyłość, czy też dla kobiet podczas ciąży oraz karmienia piersią. Ponadto, widełki zalecanych dawek posiadają dużą rozbieżność, to tylko pokazuje, że zawsze warto suplementacje skonsultować z lekarzem.

Co więcej, w przypadku witaminy D oraz wszelkiego rodzaju innych suplementów diety oraz odżywek, bardzo ważne jest ich źródło pochodzenia. Zawsze należy wybierać sprawdzone firmy oraz marki, a także nabywać produkty z oficjalnej dystrybucji. Różnego rodzaju wariantów danych preparatów jest naprawdę dużo, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Świetnie pokazuje to m.in. oferta sklepu SFD (https://sklep.sfd.pl/), która jest bogata w różnego rodzaju suplementy oraz odżywki w przeróżnych wariantach.

(materiał partnera)