Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Niektóre szkoły w regionie odłączyły się od strajku nauczycieli. W Wągrowcu strajk trwa

Zdjęcie aktualności Niektóre szkoły w regionie odłączyły się od strajku nauczycieli. W Wągrowcu strajk trwa fot. Pixabay

Niektóre placówki oświatowe w regionie odstąpiły od strajku nauczycieli. Tak stało się w gminie Gołańcz. Od środy lekcje odbywają się m.in. W Zespole Szkół i Szkole Podstawowej w Gołańczy. Podobne komunikaty wydały placówki w Smogilcu i Morakowie. W wągrowieckich szkołach strajk nauczycieli trwa. O swoje egzaminy maturalne obawiają się tegoroczni maturzyści. Apelują oni do obu stron sporu o porozumienie.

Nauczyciele z Wielkopolski są gotowi klasyfikować maturzystów, ale dopiero po podpisaniu satysfakcjonującego porozumienia z rządem kończącego strajk. Uczniowie muszą tymczasem zostać sklasyfikowani do piątku. Przedstawiciele uczestniczących w strajku związków zawodowych zaapelowali wobec tego o dopuszczenie maturzystów do egzaminów dojrzałości mimo strajku. Nie zgadzają się z tym członkowie lokalnych Międzyszkolnych Komitetów Strajkowych, którzy oczekują jasnych propozycji ze strony rządu.

Mówił Marcin Cieniuch z Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego w Poznaniu. Z kolei Premier Mateusz Morawiecki ogłosił projekt nowelizacji prawa oświatowego, który zakłada, że jeżeli o klasyfikacji uczniów nie zadecyduje rada pedagogiczna, będzie mógł to zrobić sam dyrektor szkoły.

Egzaminy maturalne powinny rozpocząć się 6 maja. Rok szkolny dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych kończy się 26 kwietnia, czyli w piątek. Tego dnia powinni otrzymać świadectwa ukończenia szkoły, bo jest to warunkiem dopuszczenia do egzaminu maturalnego.

(Maciej Januchowski)