Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Od piątku można składać do ZUS wniosek o dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku

Zdjęcie aktualności Od piątku można składać do ZUS wniosek o dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku fot. WRFM

Od piątku można składać do ZUS wniosek o dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. To kolejny instrument wsparcia rodzin sprzyjający łączeniu obowiązków rodzinnych z zawodowymi.

Mówiła Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Dofinansowanie dotyczy dzieci, które nie są objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym. Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (np. uczęszczanie do żłobka przed 12 miesiącem życia dziecka). Dofinansowanie dotyczy opłat za uczęszczanie do placówki, nie obejmuje natomiast opłat za wyżywienie w placówce.

Wniosek o dofinansowanie można złożyć do ZUS tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia albo bank, jeśli uruchomi taką usługę. Świadczenie to przysługuje również obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.

(opr. M. Januchowski, źródło: ZUS)