Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Pokrętne tłumaczenia wójta Wapna w sprawie podwyżek i "kreatywna matematyka"

Zdjęcie aktualności Pokrętne tłumaczenia wójta Wapna w sprawie podwyżek i fot. WRFM

Po naszej dzisiejszej publikacji w sprawie podwyżki opłat za odpady komunalne w gminie Wapno wójt Maciej Kędzierski wydał oświadczenie. Z niego możemy się dowiedzieć, że zawarte w naszej informacji dane nie są rzetelne. Choć w dokumentach, które również opublikowaliśmy, jasno zostały wyszczególnione przedstawione przez nas dane. Ale po kolei.

33 złote miesięcznie za osobę za odpady segregowane i 99 złotych za niesegregowane - takie stawki za odbiór odpadów zostały zapisane z projekcie uchwały, nad którą mają głosować radni. Wójt Kędzirski tu widzi "przekłamanie". Jego zdaniem należy do tej podwyżki podejść tak: "W związku, iż w ciągu roku będą obowiązywać dwie stawki w celu wyliczenia realnego kosztu zagospodarowania śmieci należy dodać do siebie 3 miesiące na stawce 17 zł i 9 miesięcy na stawce 31 lub 33 zł i podzielić przez okres 12 miesięcy. Rzeczywista stawka proponowana w uchwale to kolejno 27,50 zł za śmieci segregowane od osoby w gospodarstwie domowym z kompostownikiem i 29 zł od osoby zamieszkałej w gospodarstwie domowym bez kompostownika" - napisał w swoim oświadczeniu wójt Wapna. Włodarz gminy myli jednak wysokość podwyżki ze średnią ceną za odbiór odpadów na osobę. Jego wyliczenia są średnią miesięczną w skali roku, a nie wartością stawki po podwyżce. Matematyka to jeden z trudniejszych przedmiotów w szkole, jednak takie proste wyliczenia dokonuje się już w podstawówce. Wyliczenia wójta można nazwać zatem "kreatywną matematyką". No chyba, że zdaniem wójta Kędzierskiego mieszkańcy mają płacić 27,50 lub 29 złotych od osoby miesięcznie, a w dokumentach będa wyższe stawki. Tylko czy nagle się nie okaże, że mieszkańcy mają na koniec roku spłacać zaległości. 

Co więcej, podstawową wartością opłaty jest stawka 33 złotych. Skąd wójt wziął kwotę 31 złotych trudno powiedzieć, bo w przypadku segregacji śmieci i utworzeniu kompostownika mieszkańcy mogą liczyć miesięcznie na osobę na obniżkę w kwocie 1 złotego. Być może jednak gmina postanowiła zwiększyć ulgę dla mieszkańców posiadająych kompostownik, jednak na Biuletynie Informacji Publicznej wisi projekt, który tego nie zakłada. 

Na wszelki wypadek publikujemy po raz kolejny wspomniany projekt uchwały. 

(Maciej Januchowski)