Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Policja ostrzega przed oszustwami związanymi z sylwestrowymi ofertami last minute

Zdjęcie aktualności Policja ostrzega przed oszustwami związanymi z sylwestrowymi ofertami last minute fot. WRFM

Policja ostrzega przed oszustwami związanymi z sylwestrowymi ofertami last minute. Takie ogłoszenia pojawiają się na różnych portalach sprzedażowych oraz w grupach w mediach społecznościowych. Paść ofiara oszustów można kiedy oferowana nieruchomość na wynajem nie istnieje, ktoś podszywa się pod jej właściciela i oferuje wynajem, kieruje na fałszywą stronę, łudząco podobną do funkcjonującej strony hotelu, pensjonatu czy innego obiektu.

Oszuści mogą także próbować wyłudzić nasze dane w tym te do bankowości internetowej lub pieniądze, które mają służyć jako zaliczka. Jak co roku w tym czasie mogą pojawiać się ogłoszenia, które nęcą swoją wyjątkową ofertą cenową, doskonałą lokalizacją, kuszącymi zdjęciami wnętrz czy najatrakcyjniejszymi widokami. Początkowo kontakt z wynajmującym może przebiegać poprawnie jednak już po wpłaceniu zaliczki mogą pojawić się problemy z komunikacją. To powinno być dodatkowym sygnałem, aby ponowie zweryfikować ofertę i nie narazić się na dodatkowe koszty związane z podróżą.

Możliwy jest też scenariusz, w którym oszust odwróci sytuację i oszuka wynajmującego na przykład za pośrednictwem portali sprzedażowych. Kontaktując się w sprawie wynajmu poza oficjalnym kanałem np. poprzez komunikator WhatsApp będzie chciał uregulować zaliczkę. W tym celu udostępni wynajmującemu link, z wykorzystaniem którego wyłudzi od wynajmującego dane do logowania się do bankowości lub dane kart płatniczych, co ostatecznie może skutkować wyczyszczeniem konta pokrzywdzonego.

(opr. M. Januchowski)