Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Powiaty obornicki, chodzieski, złotowski i wągrowiecki wśród najbardziej poszkodowanych przez orkan Eunice. Jedna ofiara śmiertelna

Zdjęcie aktualności Powiaty obornicki, chodzieski, złotowski i wągrowiecki wśród najbardziej poszkodowanych przez orkan Eunice. Jedna ofiara śmiertelna fot. OSP Mieścisko
W związku z przejściem orkanu Eunice przez Wielkopolskę, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego, na którym odebrał raporty od podległych mu służb. Na posiedzeniu obecni byli: Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Piotr Mąka, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Robert Natunewicz, Dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Zbigniew Targoński, w zastępstwie Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu ppłk Grzegorz Kopczyk oraz reprezentujący Enea Operator Oddział Dystrybucji Jarosław Popowski i rzecznik Enea Mateusz Gościniak. 
 
Po posiedzeniu wojewoda podczas konferencji prasowej omówił bieżącą sytuację w województwie wielkopolskim wspólnie z przedstawicielami służb. 
 
- Porywy wiatru w Wielkopolsce wynosiły do 120 km/h. Już od wczesnych godzin porannych liczba zgłoszeń z minuty na minutę rosła. Tych zgłoszeń do straży trafiło ponad 2300. Większość tych zgłoszeń, bo ponad 1500, dotyczyła upadku drzew, które przewracały się na drogi oraz na linie energetyczne, ale również liczna część tych zgłoszeń dotyczyła uszkodzeń dachów. Takich zgłoszeń było ponad 500 z całego województwa - mówił wojewoda Michał Zieliński. 
 
Do naprawy zniszczeń przydzielonych zostało ponad 2500 strażaków oraz druhów z OSP. Wojewoda podkreślił, że duża część tych zgłoszeń dotyczyła również kwestii problemów z odbiorem prądu. W najbardziej krytycznym momencie ponad 100 tysięcy odbiorców pozostawało bez dostępu do energii. 
 
- Teraz dzięki sprawnej akcji naprawczej Enei i Energii odbiorców bez prądu pozostaje około 60 tysięcy - dodał wojewoda. 
 
Spore utrudnienia wystąpiły również w zakresie ruchu pasażerskiego na linii Poznań-Szczecin, Poznań-Kołobrzeg. Przewoźnicy uruchomili już transport zastępczy w postaci autobusów. Wojewoda apelował przy tym, aby osoby udające się do tych miast pociągiem, wstrzymały się z decyzją o podróży. 
 
- Głównie sytuacja rozpoczęła się od północnej części województwa, powiatów złotowskiego, pilskiego, szamotulskiego, obornickiego oraz chodzieskiego. Na chwilę obecną najwięcej zdarzeń mamy na terenie powiatu poznańskiego - ponad 500, powiatu szamotulskiego - ponad 200, powiat pilski - ponad 160, powiat złotowski - ponad 150, powiat wągrowiecki - ponad 140 - mówił zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Robert Natunewicz.
 
W wyniku sytuacji atmosferycznej w regionie odnotowana została jedna ofiara śmiertelna. W powiecie złotowskim drzewo spadło na jadący samochód w Babim Dworze. Ranny jest również jeden z ratowników z OSP Kobylnica. 
 
(WUW Poznań)