Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Remont zakończony – jak efektywnie zacząć sprzątanie?

Zdjęcie aktualności Remont zakończony – jak efektywnie zacząć sprzątanie? fot. materiały prasowe

Przystępując do mniejszego lub większego remontu należy zdawać sobie sprawę, że nie da się uniknąć obecności kurzu, pyłów i wielu innych zanieczyszczeń, jakie zawsze powstają przy takiej okazji. Po zakończeniu prac remontowych trzeba będzie uporządkować mieszkanie lub dom. Jak zacząć i jaki sprzęt przygotować, aby szybko i skutecznie uporać się z tym zadaniem?

 

Wcześniejsze przygotowania

Planując remont, niewielu z nas zastanawia się, jak zorganizować sprzątanie po wyjściu ekipy remontowej. Tymczasem sekret tkwi w przygotowaniach do remontu. Nie da się uciec od związanych z nim rozmaitych zanieczyszczeń, dlatego trzeba odpowiednio przygotować dom lub mieszkanie przed rozpoczęciem remontu. W tym celu kupujemy folię malarską, tekturę falistą lub filc ochronny i taśmę malarską do przyklejania folii, aby nie przesuwała się po podłodze lub nie zsuwała się z mebli. Jest to szczególnie ważne w przypadku podłóg drewnianych, paneli i posadzek z materiałów nieodpornych na zarysowania lub zmatowienie.

Folia jest rozwiązaniem nietrwałym, łatwo ulega rozdarciu. Jednak jej istotną zaletą jest wodoodporność. Z kolei tektura falista jest higroskopijna, natomiast jest od folii bardziej wytrzymała. Filc jest opcją najdroższą, ale za to najtrwalszą i może być użyty wielokrotnie. Ma ponadto własności antypoślizgowe.

Meble z remontowanych pomieszczeń najlepiej, o ile jest to możliwe, wynieść – np. do garażu. Jeżeli takiej możliwości nie ma, należy zsunąć je na środek pokoju i szczelnie przykryć folią. Dywany zwijamy i wynosimy. Materiał zabezpieczający podłogę przymocowuje się u dołu ścian.

Zaczynamy sprzątanie po remoncie

Pierwszą czynnością jest usunięcie śmieci i odpadów poremontowych. Można je posegregować i własnym sumptem dostarczyć do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), choć lepiej zamówić worek big-bag lub kontener na gruz i odpady zmieszane. Specjalistyczna firma dostarczy pojemnik pod wskazany adres, a następnie odbierze po zapełnieniu i wywiezie do punktu recyklingu lub utylizacji. Są to jedyne legalne sposoby pozbycia się odpadów poremontowych; nie wolno wrzucać ich do osiedlowych kontenerów na odpady komunalne pod rygorem odpowiedzialności administracyjnej.

Porządkowanie pomieszczeń zaczynamy zgodnie z dwiema podstawowymi zasadami:

  1. Od góry do dołu; sprzątamy od najwyższej kondygnacji ku parterowi, a poszczególne pomieszczenia – od sufitu ku podłodze
  2. Najpierw na sucho, potem na mokro; w pierwszej kolejności pozbywamy się kurzu i pyłu, później czyścimy z użyciem wody i detergentów.

Niezbędne urządzenia sprzątające

Pył, kurz, drobne kawałki gruzu i innych elementów usunie dobry, profesjonalny odkurzacz. Urządzenie do potrzeb domowych nie sprosta temu zadaniu. Najlepiej sprawdzi się odkurzacz Numatic do pracy na sucho i na mokro. Urządzenia tego typu mają dużą siłę ssania, są wytrzymałe, solidnie wykonane i trwałe, a jednocześnie mają prostą konstrukcję i są proste w obsłudze. Różne modele takich odkurzaczy są dostępne na stronie euroczystosc.pl. Starannie usuwamy pył i kurz z sufitu, ścian i zabezpieczeń foliowych, a na końcu z podłogi. W przypadku bardzo dużej ilości pyłów po odkurzeniu należy odczekać około dwóch godzin, aż reszta pyłu osiądzie i ponownie odkurzyć.

Po zdjęciu folii, tektury lub filcu czeka nas mycie podłóg. Przeznaczone są do tego maszyny czyszczące. Najprostszą z nich jest szorowarka, która zdaje egzamin w małych pomieszczeniach. Niestety, nie ma ona własnego systemu odsysania wody i potrzebny jest odkurzacz do pracy na mokro, który zbierze roztwór myjący z podłogi.

Do większych pomieszczeń przyda się niewielki automat szorująco – zbierający zasilany przewodowo z gniazdka elektrycznego 230 V. Jego niewątpliwą zaletą jest szybkość pracy; mycie, szorowanie, zbieranie roztworu myjącego i osuszanie powierzchni odbywa się podczas jednego przejazdu maszyny, dzięki czemu podłogę nawet w kilkudziesięciometrowym salonie można umyć w bardzo krótkim czasie. 

Maszyny czyszczące można zakupić lub wynająć na dogodnych warunkach na stronie bonus-czystosc.pl. Na tej samej stronie dostępne są również profesjonalne preparaty czyszczące o wysokiej wydajności – silnie skoncentrowane, oferowane w opakowaniach o mniejszej pojemności, wystarczającej do użytku domowego.

(materiał partnera)