Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Samorządy z regionu podsumowują miniony rok. Jednym z aspektów jest demografia

Zdjęcie aktualności Samorządy z regionu podsumowują miniony rok. Jednym z aspektów jest demografia fot. WRFM

Samorządy z regionu podsumowują miniony rok. Jednym z aspektów, na którym skupiają swoją uwagę są tematy związane z demografią. W Gnieźnie w 2022 roku przyszło na świat 971 dzieci, w tym 471 to dziewczynki, a 500 to chłopcy. Wśród tych pierwszych najpopularniejsze imiona to Zofia, Pola i Lena, a wśród chłopców Leon, Antoni i Jan.

W ubiegłym roku w Wągrowcu na pobyt stały przybyło 168 dzieci, w tym 78 dziewczynek i 90 chłopców. W wągrowieckim szpitalu porodówka była długo nieczynna z powodu pandemii koronawirusa, dlatego Urząd Stanu Cywilnego odnotował tylko 45 urodzeń. Wśród dziewczynek najchętniej wybierane w Wągrowcu imiona to Gabriela,Oliwia i Pola, a wśród chłopców Jan, Tymon i Marcel. Urząd Stanu Cywilnego wystawił 579 aktów zgonu oraz 206 aktów małżeństwa.

W ubiegłym roku w gminie Kcynia więcej urodziło się chłopców niż dziewczynek. Chłopców - 54, a dziewczynek - 39. Najpopularniejszymi imionami były: Lilianna, Emilia, Laura i Iga. Wśród chłopców największą popularnością cieszyło się imię Nikodem oraz Aleksander.

Z kolei w gminie Oborniki przyszło na świat 455 nowych mieszkańców. Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek to Zofia, Julia, Maria, Wiktoria oraz Zuzanna, a dla chłopców Franciszek, Wiktor, Maksymilian i Wojciech. W 2022 roku było więcej zgonów niż urodzeń, bo według danych urzędowych zmarły 474 osoby. Od 10 lat gmina się wyludnia.

(Maciej Januchowski)