Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

W szkole podstawowej im. Marii Konopnickiej w Szamocinie będzie realizowany spektakl nieżyjącego pisarza Andrzeja Klawittera

Zdjęcie aktualności W szkole podstawowej im. Marii Konopnickiej w Szamocinie będzie realizowany spektakl nieżyjącego pisarza Andrzeja Klawittera fot. Archiwum WRFM

W szkole podstawowej im. Marii Konopnickiej w Szamocinie będzie realizowany spektakl „Dzielny Azorek”. To utwór napisany przez nieżyjącego już pisarza Andrzeja Klawittera, który tam pobierał nauki. W ramach programu „Kultura w drodze” patronuje i finansuje przedsięwzięcie samorząd województwa wielkopolskiego.

Odbyły się trzy spotkania miedzy innymi w miejscowym Centrum Integracji Środowiskowej oraz Bibliotece Publicznej. W jej pomieszczeniach przygotowano wystawę i zaprezentowano maszynopisy, rękopisy, fotografie, wydane powieści i nieopublikowane utwory pisarza.

W realizację projektu zaangażowana jest córka pisarza Monika Klawitter, którą poprosiliśmy jego przybliżenie.

Reżyser Jan Kajrys, który zyskał plebiscytowe miano osobowości ubiegłego roku i maksymalnie siedmiu młodych aktorów z szamocińskiej podstawówki mają już do dyspozycji jedyny zamówiony rekwizyt, czyli budę dla Azorka. Jak zapewnia córka pisarza spektakl jest realizowany pomimo dofinansowania w minimalistycznej formie. Premiera powinna się odbyć w połowie listopada w szamocińskiej szkole. Prapremierę zaplanowano w Lipiej Górze. Jeżeli nic się nie wydarzy spektakl będzie wystawiany w całym powiecie chodzieskim. Andrzej Klawitter literaturą zainteresował się ponad trzydzieści lat temu. Początkowo pisał słuchowiska radiowe. W swojej twórczości nawiązywał do Bydgoszczy i regionu kujawsko-pomorskiego. Odwiedzał Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. Zmarł przed dwoma laty.

(Cezary Kucharski)