Masz temat? Zadzwoń!!! 506 200 102

Wiktor Bross i Witold Knast „Honorowymi Obywatelami Miasta i Gminy Witkowo”

Zdjęcie aktualności Wiktor Bross i Witold Knast „Honorowymi Obywatelami Miasta i Gminy Witkowo” fot. Gmina Witkowo

Dwie osoby wyróżniono pośmiertnie tytułem "Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Witkowo". Są to Wiktor Bross i Witold Knast. Obaj byli związani z Witkowem od urodzenia.

Wiktor Bross przyszedł na świat w 1903 roku. Jego ojciec był nauczycielem w witkowskiej szkole. W 1922 roku zdał maturę w Liceum im Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, a następnie rozpoczął studia na Uniwersytecie w Poznaniu na wydziale lekarskim. Zmarł 19 stycznia 1994 roku. Został pochowany na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach.

Z kolei Witold Knast również urodził się w Witkowie ale w 1933 roku. Jego rodzina ze strony ojca była związana z miejscowością od 300 lat. Cała rodzina w grudniu 1939 roku została deportowana. Najpierw trafili do obozu przejściowego w Gnieźnie, a następnie do Generalnej Guberni w Krakowie. Po wojnie wrócił do Witkowa, gdzie ukończył szkołę powszechną. W Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie w 1951 roku zdał maturę. 7 lat później uzyskał dyplom lekarza na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Podczas wakacyjnego urlopu często przyjeżdżał do Witkowa i Skorzęcina.

(Maciej Januchowski)